Pasaules čempionāts bendijā

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Pasaules čempionāts bendijā ir ikgadējs bendija turnīrs starp valstu izlasēm, ko rīko Starptautiskā Bendija federācija.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lai gan bendijs tiek spēlēts kopš 19. gadsimta, Pasaules čempionāts vīriešiem pirmo reizi notika 1957. gadā, bet sievietēm tikai 2004. gadā. Bendija turnīrs notika kā demonstrācijas sports 1952. gada Ziemas Olimpiskajās spēlēs, un kā demonstrācijas sports tas tiks rādīts arī 2014. gada Ziemas Olimpiskajās spēlēs. No 1961. gada līdz 2003. gadam Pasaules čempionāts vīriešiem notika reizi divos gados, taču kopš tā laika tas tiek spēlēts katru gadu. Pasaules čempionāts sievietēm tika pirmo reizi atcelts 2010. gadā, bet tad Maskava piekrita īsā laikā noorganizēt to.

Dalībvalstis[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vīriešiem[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kirgistāna un Japāna debitēja 2012. gadā.

Ļoti ilgu laiku Pasaules čempionātā piedalījās tikai četras valstis: PSRS, Zviedrija, Somija, Norvēģija, starp kurām dominēja PSRS. Kopš tā laika vairākas valstis ir pievienojušās turnīram. Pirmā šim četrniekam pievienojās ASV 1985. gadā. Interese par šo sportu izplatījās arī citās Eiropas, Āzijas un Ziemeļamerikas daļās. PSRS izjukšana 1991. gadā arī pavēra ceļu jaunām dalībvalstīm. Nāciju skaita palielināšanās dēļ 1991. gadā tika izveidota B grupa.

Dalībnieku rekords ir 14, kas tika sasniegts 2012. gadā. Tajā gadā arī tika pirmo reizi izveidota C grupa. Čempionātā debitēja Japāna un Kirgizstāna. 2012. gada Pasaules čempionātā A grupā spēlēja Krievija, Zviedrija, Somija, Norvēģija, Kazahstāna, ASV, B grupā spēlēja Baltkrievija, Kanāda, Nīderlande, Ungārija, Latvija, bet C grupā cīnijās Igaunija, Kirgiztāna un Japāna. Katrā čempionātā play-off spēlē labākā B grupas komanda cīnās ar sliktāko A grupas komandu. Uzvarētājs nākamo čempionātu aizvadīs A grupā, bet zaudētājs - B grupā. 2012. gadā šāda play-off spēle nenotika un labākā B grupas komanda aizvietoja A grupā sliktāko tās grupas komandu. Tāda pati izmaiņa notika starp B un C grupām. No A grupas izkrita ASV, bet viņu vietu A grupā izcīnīja Baltkrievija.

Lai gan 2013. gada Pasaules čempionātā arī piedalījās 14 komandas, C grupa netika rīkota, un visas tās grupas komandas piedalījās B grupas sacensībās (Kirgizstānas vietā piedalījās Ukraina). B grupā uzvarēja ASV, kas 2014. gadā spēlēs A grupā Baltkrievijas vietā (A grupa būs tāda pati kā 2012. gadā). 2004. gadā pirmo reizi B grupas sacensības notika atsevišķā vietā. Tā tas notika arī 2013. gadā.

Sievietēm[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

5 valstis - Zviedrija, Krievija, Somija, Norvēģija un ASV ir piedalījušās visos turnīros. Dažos ir piedalījusies Kanāda un Ungārijā. Dalībnieku skaita rekords ir 7. Sieviešu pasaules čempionāta vēsturē ir tikai viena čempione - Zviedrija, kas ir uzvarējusi visus turnīrus. Krievija visos turnīros ir ieguvusi 2. vietu.