Radīšanas grāmata

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Gaismas radīšana

Radīšanas grāmata (ivritā: בְּרֵאשִׁית‎, Berešīt, latīņu: Genesis, grieķu: Γένεσις) ir pirmā no piecām Mozus grāmatām, kā arī kristiešu Bībeles Vecās Derības un ebreju Toras pirmā grāmata. Strukturāli grāmata sastāv no senlaiku vēstures (pasaules radīšanas), patriarhu dzīves stāstiem (Ābrams, Īzaks, Jēkabs) un Jāzepa dzīves stāsta.

Jūdaisma teoloģijā grāmatas centrālie notikumi ir attiecības, kas izveidojās starp Dievu, Ābrama ģimeni un pēcnācējiem un Apsolīto zemi.

Satura rādītājs

Saturs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grāmatā aprakstīti daži no Bībeles visslavenākajiem un labāk zināmajiem notikumiem: Visuma radīšanu, Ādama un Ievas izdzīšanu no Ēdenes dārza, Kaina un Ābela strīds, Grēku plūdi un Noasa šķirsts, Bābeles torņa celtniecība, Ābrama derība ar Dievu, Sodomas un Gomoras iznīcināšanu, Jāzepa pārdošanu verdzībā un viņa radinieku pārcelšanos no Apsolītās zemes uz Ēģipti.

Grāmatā tiek stāstīts par to, ka Dievs izveidoja pasauli sešās dienās. Septītajā dienā viņš esot atpūties, un tāpēc tā ir kļuvusi par svēto dienu sabatu. Dievs izveidoja arī Ēdenes dārzu, kurā dzīvoja pirmais vīrietis Ādams un vēlāk arī sieviete Ieva. Ādams un Ieva pārkāpa noteikumus, ko Dievs bija uzstādījis, un viņi tika izraidīti no Ēdenes dārza. Vēlāk Ādamam un Ievai bija trīs dēli: Kains, Ābels un Sets (Sets ir mazāk zināms). Kains greizsirdības dēļ nogalināja Ābelu.

Grāmatā tiek stāstīts arī par Noasu un viņa šķirstu, kā arī par Bābeles torni. Vēl tajā rakstīts par Ābramu, kuru Dievs esot izvēlējies par "tautu tēvu", kura uzdevums bija vest savu tautu uz Apsolīto zemi Kanānu.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nāves jūras tīstokļa fragments

Senākie līdz mūsdienām saglabājušies Pirmās Mozus grāmatas paraugi ir divdesmit četri fragmenti, kas nāk no Nāves jūras tīstokļiem, kas sarakstīti laikā no 150 gada pirms mūsu ēras līdz mūsu ēras 70. gadam. Lai arī tradicionāli par grāmatas autoru uzskatīts pats Mozus, zinātnieki kopš 19. gs. uzskata, ka piecas Mozus grāmatas savā pašreizējā formā radītas 500-450 gadus pirms mūsu ēras.

Pašlaik pastāv trīs grāmatas izveidošanās teorijas:

  1. Tā radusies no vairākiem neatkarīgi pastāvējušiem tekstiem. [1]
  2. To veidojis viens autors no daudziem dažādiem tekstu fragmentiem. [2]
  3. Tā ir daudzu gadsimtu laikā daudzu autoru veidots teksts. [3]

Saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmā Mozus grāmata, pilnais latviešu teksts

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Richard Elliot Friedman, "The Bible with Sources Revealed", 2003.
  2. R. N. Whybray, "The Making of the Pentateuch: A Methodological Study", JSOT Press, Sheffield, 1987.
  3. John Van Seters, "Abraham in History and Tradition", Yale University Press, ISBN, 1975.