Tollensa reaģents

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Tollensa reakcija: labajā pusē esošajā mēģenē radies t.s. „sudraba spogulis”

Tollensa reaģents ir reaģents, ko izmanto, lai noteiktu karbonilgrupu saturošu savienojumu piederību aldehīdu vai ketonu klasei. Visbiežāk tas ir sudraba nitrāta un piesātināta amonjaka šķīdums, tomēr iespējami arī citu vielu šķīdumi, kamēr vien tajos ir diamīnsudraba komplekss ([Ag(NH3)2]+). Nosaukts tā atklājēja vācu ķīmiķa Bernarda Tollensa vārdā.

Aldehīdu gadījumā šķīdumā uz mēģenes sieniņām izgulsnējas atomārs sudrabs, radot spogulim līdzīgu atspīdumu, kādēļ šo aldehīdu pierādīšanas reakciju nereti arī sauc par sudraba spoguļa reakciju.[1]

Iegūšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tollensa reaģenta aktīvās sastāvdaļas — diamīnsudraba(I) katjona, [Ag(NH3)2]+ bumbiņu un stienīšu modelis

Reaģents nav komerciāli pieejams tā īsā derīguma termiņa dēļ, tādēļ tas ir jāiegūst uz vietas. Vispirms sudraba nitrāta šķīdumam pievieno pāris pilienus atšķaidīta nātrija hidroksīda šķīduma. Sudraba nitrāta šķīdumā sudraba joni atrodas hidrāta formā kā [Ag(H2O)4]+ kompleksi jeb tetraakvosudraba(I) joni. Pievienotā nātrija hidroksīda OH joni saistās ar Ag+ joniem un veido sudraba (I) oksīdu (Ag2O), kas šķīdumā veido brūnas nogulsnes. Kā blakusprodukts reakcijā rodas arī ūdenī šķīstošais nātrija nitrāts:

2AgNO3 + 2NaOH → Ag2O↓ + 2NaNO3 + H2O

Tad pievieno atšķaidītu amonjaka šķīdumu, līdz visas sudraba (I) oksīda nogulsnes ir izšķīdušas un šķīdums kļūst pilnībā dzidrs. Sudraba joni ir saistījušies ar amonjaku, šķīdumā veidojot [Ag(NH3)2]+ kompleksu, kas ir Tollensa reaģenta aktīvā sastāvdaļa. Reakcijas beigās rodas arī sākotnējais nātrija hidroksīds.

Ag2O + 4NH3 + 2NaNO3 + H2O → 2[Ag(NH3)2]NO3 + 2NaOH

Vēl viens veids, kā iegūt reaģentu no mazāka vielu skaita, ir sākotnējam sudraba nitrātam pievienojot vairāk amonjaka šķīduma. Rodas sudraba (I) oksīda nogulsnes, kas, turpinot pievienot amonjaku, ar laiku izšķīst un šķīdums kļūst dzidrs, jo radies diamīnsudrabs (I). Šajā brīdī reaģents ir iegūts un amonjaka pievienošana jāpārtrauc.[2]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]