Asfaltbetons

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Asfaltbetona ieklājējs

Asfaltbetons (sarunvalodā saukts arī par vienkārši asfaltu) ir būvmateriāls, ir bitumena, kas sajaukts ar dolomīta vai granīta šķembām un pildvielu — samaltu dolomītu, masa. Asfaltbetonu lieto autoceļu, pagalmu, ielu, tiltu segumos, kā arī rūpniecisko ēku grīdām un jumtiem. Asfaltbetonu ražo izžāvētu, sakarsētu pildvielu sajaucot ar nepieciešamās frakcijas granīta vai dolomīta šķembām un bitumenu. Maisot asfaltbetonu uzkarsē līdz 175—180 °C, un pārvieto uz rūpnīcas asfaltbetona uzglabāšanas bunkuru, kurā asfaltbetonam tiek nodrošināta nemainīga 180 °C temperatūra, lai tas neatdzistu un nezaudētu savas īpašības. Asfaltbetonam uz rūpnīcu pakaļ ierodas kravas auto, kas to nogādā līdz objektam, kur asfaltbetonu no kravas auto pārber asfaltbetona ieklājējā (vai antisegregatorā), tad asfaltbetonu nepieciešamajā biezumā ieklāj uz sagatavotas pamatnes un noveltņo karsto asfaltbetona masu tā to sablīvējot līdz atbilstošai sablīvējuma pakāpei un daļēji atdzesējot. Asfaltbetonu ražo samērā tuvu patēriņa vietai, jo transportēšanas laikā tas zaudē savas īpašības un notiek segregācija — minerālmateriālu noslāņošanās pa frakcijām, kas būtiski samazina asfaltbetona kvalitāti. Ja asfaltbetonu kādu iemeslu dēļ ir nepieciešams transportēt lielu attālumu no rūpnīcas, pie ieklāšanas procesa lieto antisegregatoru — iekārtu, kas izmaisa asfaltbetona masu atjaunojot to tādā stāvoklī, kā tikko ražotu asfaltbetonu. Antisegregatoru lieto arī veicot asfaltbetona ieklāšanu ceļiem ar augstu satiksmes intensitāti, pat ja rūpnīca ir tuvu objektam, antisegregatoru lieto, lai sasniegtu maksimālu kvalitāti. Ir divas asfaltbetona sagatavošanas metodes:

  • Karstā metode — saistviela ir izkausēts bitumens, šādu asfaltbetonu iestrādā karstu. Šī ir izplatītākā asfaltbetona ražošanas metode. Šāds asfaltbetons lielos apjomos ir lētāks un izturīgāks kā aukstais asfaltbetons.
  • Aukstā metode — saistviela ir bitumena emulsija vai šķīdums kādā organiskajā šķīdinātājā. Šī metode nav tik darbietilpīga, jo šķīdinātāja iztvaikošana notiek lēnāk kā atdzišana. Mūsdienās šo metodi lieto maz, galvenokārt avārijas bedru aizpildīšanai ziemas sezonā, vai kādu mazu, privātu ceļu remontam.