Atbildes kods

Vikipēdijas lapa

Atbildes kods, jeb Atgrieztais kods (angļu: Cause code, Reason code, Status code, Disconnect code utt.) — telekomunikācijās un programmnodrošinājumā — ciparu kods, kas veidots mezgla vaicājuma izpildes rezultātā, kas raksturo kādu protokola notikumu vai tehnoloģiju, kas notikusi atbildes iekārtas pusē: sekmīga vai nesekmīga izpilde utt. Bieži atbildes kods tiek atspoguļots ar komentāru angļu valodā, bet atbildes ziņojumā kopā ar ciparu kodu un tā atšifrējumu var tikt nodota cita informācija (piemēram, pieprasītie dati).

Saņemot atbildes kodu, pieprasījuma autors var secināt par notikuma raksturu un turpināt darbu vai pabeigt to atbilstoši situācijai. Atbildes kodi ļoti bieži tiek izmantoti klienta-servera arhitektūrā, bet lietošana neaprobežojas tikai ar to un var tikt izmantota līdzvērtīga mezglu/programmu mijiedarbībai atbilstošā protokola ietvaros.

Atkarībā no lietošanas jomas atgrieztie kodi var būt vispārpieņemti un šaura loka. Tomēr lielākajā daļā gadījumu izstrādātāji standartizē savu projektu atbilžu kodus un sniedz pilnvērtīgus katra notikuma iemeslu aprakstus, kura rezultātā var saņemt atbildi kas ietver ciparu kodu. Protokolos, kas ir līdzīgi pēc savas būtības, var tikt piemēroti vienādi kodi, lai gan vairumā gadījumu, atgriešanas kodi ir unikāli katrai tehnoloģijai vai protokolam.

Kļūdu un atgriešanas kodu pārzināšana ļauj sistēmas lietotājiem, izstrādātājiem un sistēmas apkalpojošajam personālam efektīvi veikt problēmu analīzi (ja iespējams saglabāt protokola darba žurnālfailu). Atkļūdošanai var noderēt trafika analizators (piemēram, Wireshark).

Telefona centrāles atbilžu kodi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Telefona signalizācijā, kas nodrošina izsaukuma komutāciju un visas procedūras, kas saistītas ar tā noteikšanu, stāvokļa maiņu un pabeigšanu, piemēro vispārpieņemtus atbilžu kodus uz pieprasījumiem.

Tradicionālā telefonija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izsaukuma un/vai galīgā pieprasījuma atbildes kods uz pieprasījumu tiek saglabāts detalizētā izsaukuma ierakstā (CDR). Mezglu, staciju un abonentu iekārtu atbilžu kodi tradicionālajā telefonijā aprakstīti standartā Q.850 ISUP OKS-7 un Q.931 ISDN.

Parasti uz komutatora var pielāgot, kāda skaņa (balss paziņojums, SIT-tonis) tiks atskaņota abonentam katram beigu kodam, kad abonents nav pieejams, abonents ir aizņemts, tīkls ir pārslogots utt.

Atbilžu kodu piemēri:[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kods Nozīme Izskaidrojums
16 Normal call clearing Izsaukuma normālais pabeigšana
17 User busy Abonets ir aizņemts
22 Number changed Numurs ir mainīts
28 Invalid Number Format (address incomplete). Izsauktais numurs neatbilst pieņemtajam formātam vai nav pilns.
101 The Message is Not Compatible with the Call State. Saņemtais ziņojums nav saderīgs ar izsaukuma statusu.

IP balss pārraide[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izsaukuma un/vai galīgā pieprasījuma atbildes kods uz pieprasījumu, tāpat kā tradicionālajā telefonijā, tiek saglabāts detalizētā izsaukuma ierakstā (CDR). Tā kā dažādu protokolu kodi var atšķirties NGN multiprotokolos, sakaru operatoriem bieži nākas pārveidot kādu atbildes kodu uz citu (no SIP uz H.323 vai ISDN un otrādi), to sauc par kodu translāciju (vai mapping).

H.323[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

H.323 aprīkojums un programmatūra pabeidz izsaukumus ar atbilžu kodiem, kas atbilst standartam Q.931, jo protokols ir izstrādāts maksimālajai ISDN atbilstības pārbaudei un daudzi pušu mijiedarbības momenti ir pārmantoti no digitālās telefonijas.

SIP (Session Initiation Protocol)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

SIP — seansa noteikšanas protokols, sekojot pieprasījuma un atbilžu vienkāršošanas principam, ir mantojis atbildes struktūru un to veidus no HTTP.

Atbilžu kodu piemēri:

Kods Nozīme Izskaidrojums
180 Ringing Paziņojums par izsaukuma sākumu, izsauktas iekārtas pusē, atbilst garajām skaņas signālam telefonijā.
200 OK Standarta atbilde, kas atbilst piekrišanai uz darbību pēc pieprasījuma.
404 Not found Izsauktais abonents nav atrasts
487 Request terminated Izsaukuma iniciators pabeidza mēģinājumu izveidot savienojumu līdz savienojumam ar izsaukto abonentu
603 Decline Nozīmē, ka izsaukta puse ir noraidījusi ienākošo zvanu (izsaukumu)

Tīkla lietojumprogrammu atbilžu kodi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lietojumprogrammās atbildes kods ir daļa no administratora un sistēmas mijiedarbības.

Datņu pārsūtīšana (FTP)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

FTP ir viens no vecākajiem klientu-serveru protokoliem, kas ir paredzēts failu pārsūtīšanai datortīklos, kuros komandas un servera atbildes kodi ir standartizēti un populāri.

Примеры кодов ответов:

Kods Nozīme Izskaidrojums
220 FTP server ready Serveris ir gatavs apstrādāt pieprasījumus
230 Login successful Lielotājs ir veiksmīgi pieslēdzies
150 Ok to send data Piekrišana saņemt datus no lietotāja
226 File receive OK Datne ir veiksmīgi pārsūtīta

Mijiedarbība ar WEB-serveri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

HTTP statusa kods ir pirmās rindas daļa no tīmekļa servera atbildes uz lietotāja darbībām. Klients uzzina pēc atbildes koda par viņa pieprasījuma rezultātiem un nosaka, kādas darbības viņam jāveic tālāk. Stāvokļa kodu kopa ir standarts, un tie ir aprakstīti attiecīgajos dokumentos (viens no pēdējiem ir RFC 2616).

Atbilžu kodu piemēri:

Kods Nozīme Izskaidrojums
202 Accepted Pieprasījums tika pieņemts apstrādei, bet apstrāde nav pabeigta.
400 Bad Request Serveris noteica klienta pieprasījumā sintaktisko kļūdu.
401 Unauthorized Pieprasījumam nepieciešama lietotāja identifikācija.
403 Forbidden Serveris atpazina pieprasījumu, bet norādītajām resursam atsakās to izpildīt piekļuves ierobežojumu dēļ no klienta puses.
404 Not Found Serveris atpazina pieprasījumu, bet attiecīgais resurss pēc dotās adreses nav atrodams.

Elektronisko ziņojumu nosūtīšana (SMTP)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Elektroniskais ziņojums pēc SMTP protokola tiek nosūtīts no klienta uz serveri. Klients pieprasa savienojumu ar serveri un izpilda dažādas komandas. Pasta serveris (MTA) reaģē uz vaicājumiem un sniedz atbildes.

Atbilžu kodu piemēri:

Kods Nozīme Izskaidrojums
220 Service Ready Pasta serveris ir gatavs apkalpošnai (var tikt sūtīts kopā ar servera domēna vārdu un programnodrošinājuma versiju)
250 OK Komanda ir pieņemta un apstrādāta
550 No such user here Kļūda: norādīta pasta adrese (lietotājs) neeksistē