Brānu kosmoloģija

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Elementārdaļiņu fizikā un kosmoloģijā par brānu kosmoloģiju jeb brānu teoriju (vārds "brāna" ir darināts no vārda "membrāna") sauc teoriju kopumu, kas galvenokārt ir iegūtas no superstīgu teorijas un M-teorijas.

Šī teorija radās no vēlmes gravitāciju izskaidrot kvantu līmenī.

No četrām Visuma fundamentālajām mijiedarbībām (sk. sarakstu apakšā) gravitācija ir visvājākā. Šis fakts mudināja dažus zinātniekus uzdot jautājumu: "Vai gravitācija patiešām ir tik vāja vai arī tikai šķiet tāda, jo darbojas attālumos, kādus mēs nespējam aptvert?"

Ja pieņem, ka membrāna ir divdimensiju virsma, kas atdala divas trīsdimensiju telpas, tad saskaņā ar Brānas teoriju četras zināmās dimensijas (trīs dimensijas telpai un viena - laikam) patiesībā var būt membrāna starp telpām kosmosā, kam piemīt vēl papildu dimensijas. Šīs telpas augstākās dimensijas mums ir nesasniedzamas tāpēc, ka gan mēs, gan zināmās fundamentālās mijiedarbības (izņemot gravitāciju) ir saistītas ar membrānu.

Ja tā ir taisnība (un tas ir ļoti liels "ja"), tad tas izskaidrotu to, kāpēc gravitācija izrādās tik vāja mijiedarbība. Būtībā šī teorija apgalvo, ka telpai varētu būt 11 dimensijas - četras līdz šim zināmās un vēl citas septiņas, kuras tiek uzskatītas par eksistējošām

Četras fundamentālās mijiedarbības Visumā:

  1. Elektromagnētiskā mijiedarbība
  2. Gravitācijas mijiedarbība
  3. Stiprā mijiedarbība
  4. Vājā mijiedarbība

Papildu literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]