Dalībnieks:Iviaano

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Ivars Veits
Personīgā informācija
Dzimis 1936. gada 21. aprīlī (83 gadi)
Liepājā
Tautība Latvietis
Dzīvesbiedre Precējies
Bērni Viens dēls
Zinātniskā darbība
Zinātne Akustika
Alma mater Prof. Dr.-inž

Ivars Veits, dzimis 1936. gada 21. aprīlī Liepājā ir specializējies telpu akustikas nozarē.

1941. gadā emigrēja uz  Vāciju, kur mācījās pamatskolā un ģimnāzijā. Studijas 1954 gadā uzsāka Ilmenavas (Ilmenau) Tehniskajā Universitātē, Elektrotehnikas fakultātē;  beidza ar diplomēta inženiera grādu 1960. gadā.

1971. gadā ieguva doktora inženiera grādu Āhenes (Aachen) Tehniskajā Universitātē pēc disertācijas aizstāvēšanas akustikā, bet 2005. gadā kļuva par Vīsbādenes (Wiesbaden) Augstskolas profesoru un vēl šobrīd pasniedz akustikas nodarbības.

Ivara Veits 1961, gadā pārcēlās uz Rietumvāciju (VFR)un tajā pašā gadā kļuva par elektro-akustisko dzirdes aparātu un audiometru nodaļas vadītāju uzņēmumā Siemens. No 1975. gada līdz 1978. gadam vadīja zinātniskās pētīšanas nodaļu Battelle Institūtā, Frankfurtē pie Mainas. Darbības lauki: Hidroakustika, troksnis un tā iedarbība uz cilvēka dzirdi, svārstības un vibrācijas. Tā laikā izstrādājis pasaulē pirmo aktīvo tehnisko aizsardzības metodi pret troksni, izmantojot "anti" skaņas principu. Šis izgudrojums starplaikā tiek izmantots dažādos tehniskajos ražojumos ar zemu trokšņa līmeni.

No 1978. līdz 1981. gadam bija direktors Audioloģijas Akadēmijā Lībekā (Lübeck). 1981.-1984. gads - Fraunhofer-Institūts Štutgartē, būvakustikas nodaļas vadītājs. 1985. – 1995. gadam akustiskās attīstīšanas un pētīšanas nodaļas direktors Sennheiser uzņēmumā Hannoverē. Darba peinākumi šajā amatā bija saistīti ar mikrofoniem und radio austiņām, it īpaši austiņām ar aktīvu aizsardzību pret troksni. 1996. - 2001. gadam bija uzņemuma Continental prettrokšņu tehnoloģijas pētīšanas centra vadītājs. Darba lauks: trokšņu samazināšana automobiļos un sevišķi klusu auto riepu tehnoloģijas attīstīšana.

Šobrīd, kopš 2002.gada ir neatkarīgs konsultants akustikas jautājumos, it īpaši:                               

1.  Telpu un būvakustika                         

2.  Trokšņu mērīšanas metodes, to tehnika un noteikumi                         

3.  Trokšņu avotu lokalizācija

4.  Trokšņu nelabvēlīgā iedarbība uz mūsu veselību un to novēršana

5.  Vides aizsardzība pret trokšņiem

6.  Dzirdes aparāti un audiometrija

Publikācijas un citas profesionālas aktivitātes:

Vairāk nekā 200 zinātniskas publikācijas vācu, spāņu, angļu un latviešu valodā par akustiskiem tematiem, to starpā arī 6 grāmatas, piemēram: „METODISKIE NORĀDĪJUMI BŪVAKUSTIKĀ“, 2006. gadā.

Ilggadīgs pasniedzējs Ķīles (Kiel) Universitātē, Nirnbergas (Nürnberg) Inženierskolā un Eslingenas (Esslingen) Tehniskajā Akadēmijā.

Kopš 2005.g. pasniedzējs Vīsbādenes Augstskolā; zinātnes nozare - akustika.

Piedalījies daudzos zinātniskos kongresos kā referents: Rietumeiropā, Āzijā, Austrālijā un abos amerikāņu kontinentos.

Citi sabiedriski darbi:

1980.g. Latviešu Inženieru biedrības Vācijā (LIB-V) līdzdibinātājs un tās pirmais vicepriekšsēdētājs. Vēlāk vairākus gadus tās priekšsēdētājs.

1982.g. 6. Latviešu Tehnisko Zinātņu kongresa (LTZK) zinātnisko daļu vadītājs. Šis sestais kongress toreiz notika Minsterē, Vācijā.

Latviešu Tehniskās Terminoloģijas Vārdnīcas  (LTTV) redakcijas ASV loceklis. Vārdnīcai Ivars sarakstīju vairāk nekā 1700 terminus par akustiku latviešu, angļu un vācu valodā.

Aktīvi piedalījies pirmā „SOS-Bērnu ciemata“ celšanā Latvijā:  Īslīcē , Bauskas rajonā.