Diskusija:Briede

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Valsts Arhīvs, Marta Āboliņa., Matīšu draudze zviedru laikos. - Arī dienvidaustrumos un dienvidos robežu Matīšu draudzei zināmā mērā ir nospraudusi pati daba ar Briedēs upi (kas 16. gadusimteņa sākumā saukta par Lideci,) bet 1688. gadā pie Burtnieku Jaunās muižas — par Jelgavu (Gelgaue). http://www.upes.lv/informacija/salacas-baseins/briede/ Tad jāmin ka "Līdace" ir senais nosaukums no 16. g.s. - no zviedru laika un jāmin vecā nosaukuma valodas izcelsme. Dronas ietekai ir otrs nosaukums Pučurga, kurai garums ir 11km. Atsauce: http://www.upes.lv/informacija/salacas-baseins/briede/ (R.C.1930)

Pašas upes nosaukumu Pūčūčupe nekad nepiemina neviens apkārt iedzīvotājs, lietoja Briedes nosaukumu,jau kad biju piedzimis - no 1960 gadiem. Tas kas tur lemts 2014. gadā par nosaukuma piešķiršanu ir "fufelis". http://vietvardi.lgia.gov.lv/vv/to_www_obj.objekts?p_id=95176

Upes.lv ir viena problēma - tā lapa ir neadekvātā paskatā :) Interesantāk, manuprāt, lasīt Cukuru, uz kuru tā upes.lv arī atsaucas. Kas attiecas "fufeļiem", tad pēc Vikipēdijas noteikumiem publicēts LĢIA viedoklis stāv augstāk par nepublicētu kāda vietējā iedzīvotāja viedokli, pat ja tas pats ir iesācējs vikipēdists :) (Un tur nav 2014. gadā "piešķirts", bet šai laikā ievadīts.) Starp citu, ja ticam Cukuram, tad nebūt nav skaidrs, vai bijusi Līdace/Līdece (no līdakām) vai Lidece (no lībiešu valodas). Ja visu to - un upes nosaukumu no Kaspara Vredes vārda pie viena - pieminēt rakstā, tas prasās pēc īpašas sadaļas "Nosaukums", lai nepiesārņotu tekstu.--Egilus (diskusija) 2020. gada 22. decembris, plkst. 20.31 (EET)

Īsti atsaukties jau arī nevar uz https://www.zm.gov.lv/public/ck/files/ZM_rikojuma_pielikums_Nr4.pdf atsauci. Piemēram dotā valsts dokumentā 41 .lpp vispāŗ nav minējuma par Briedes lielāko Mazbriedi ieteku kura ir 19 km gara. Savukārt par citām ietekam tiek minēts. Mazbriede tek garām Dikļu pilīj (Dikļos) kas ir ļoti nozīmīga upe, bet datus vienmēr jauc ar Briedes un Mazbriedes upēm. Netiek arī norādīts Mazbriedes upes baseina apjoms. Pat google norāda Mazbriedes garumu tikai 6 km no dikļiem līdz Briedei (ierakstot google meklētājā - Mazbriede), kaut gan viņa tek no Mazezera (Dauguļu pag.) līdz dikļiem un tad ietek Briedē - veidojot 19 km. Pētot, arī nav saprašanas minētā dokumenta Briedes upes pietekai Mančupītei nosaukumam. Vairākārt visur pieteka tiek atunāta vārdā Menčupīte. Šājā vietā viss kas ir apkārt briedes upei 40 km radiusā vispār maz ļoti informācijas - neprecīzas vai arī vispār nav. (purvi, upes ezeri utt.)

Vot tāpēc mums ir LĢIA, lai mēs varētu atsaukties uz viņu kā galveno avotu, bet pie vajadzības iekavās ierakstītu citus viedokļus :) Mūsu saites un lapu nosaukumi arī parasti strādā uz LĢIA pamatnosaukumiem. Nevar teikt, ka LĢIA arī būtu nekļūdīga, bet viņai kļūdu ir vismazāk un sistēma vispilnīgākā, turklāt viņiem ir labas kartes.--Egilus (diskusija) 2020. gada 22. decembris, plkst. 21.26 (EET)