Diskusija:Uguns

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Ilgi raudzījos uz attēlu "Uguns iegūšana berzējot divus kokus vienu pret otru". Tad skumji nopūtos. Mans prāts atsakās noticēt, ka attēlā redzamajā veidā būtu iespējams iegūt uguni, "tādējādi paaugstinot temperatūru līdz aizdegšanās pakāpei", kā teikts rakstā.

Baidos, ka attēls, kurā Vanautu iezemietis cītīgi trin kociņus, radies tikai inscenējuma dēļ - fotogrāfam vajadzēja attēlu, kas it kā apstiprinātu mītu, ka tādā veidā var iegūt uguni.

Esmu kategoriski pret šī attēla atrašanos šai rakstā, kā arī pret formulējumu "intensīvi beržot divus koka gabalus vienu pret otru".

Ceru, ka neesmu vienīgais, kas šur tur (arī grāmatās) ir lasījis par nedaudz savādāku uguns iegūšanas paņēmienu: Uguns iegūšana ar loku (tas nav R. Indāna izgudrojums, ja kas :) ). Vai šāds paņēmiens tiešām strādā? Nevaru apgalvot, ka jā, jo pats neesmu izmēģinājis. Taču tas liekas daudz ticamāks.

Tātad - vai rakstā būtu jāmin "beršanas" vai "virpināšanas" paņēmiens? Ja rakstu būtu veidojis es, acīmredzot būtu rakstījis, ka "tiek uzskatīts, ka senie cilvēki ieguva uguni, intensīvi beržot divus koka gabalus vienu pret otru. Iespējams, viņi šim nolūkam izmantoja speciālas pašpagatavotas ierīces - [virpināmā rīka apraksts], jo parastas berzēšanas rezultātā diez vai būtu iespējams sasniegt tik augstu temperatūru, lai koksne aizdegtos."

Nekādas izmaiņas rakstā, protams neveikšu. Mans viedoklis ir subjektīvs. Ja tas tiks pamanīts un uzskatīts par pietiekami svarīgu, lai par šo lietu diskutētu - iespējams, nonāks līdz izmaiņu veikšanai. --Zuiks 2015. gada 6. septembris, plkst. 18.54 (EEST)

Jā, tā bilde ir maķenīt apšaubāma. Kaut gan rakstā Uguns iegūšana teikts, ka "tāds iegūšanas veids prasa milzīgu fizisko piepūli". Te ir šādas tādas atsauces... Katrā gadījumā virpināšana ar loku un tamlīdzīgas izdarības tā pati beršana vien ir, tikai koka gabalu savstarpējais ātrums daudz lielāks. Es ieteiktu izmantot šo bildi. --ScAvenger (diskusija) 2015. gada 6. septembris, plkst. 23.59 (EEST)
Atradu http://pastebin.com/2di4ufJM (links ir uz pastebin, jo spam filtrs labi ka tāds ir!pa tiešo youtube video neļauj likt, bet links tur ir) --silraks (Mana diskusija) 2015. gada 7. septembris, plkst. 18.15 (EEST)
Ieliekot tekstu "Alvaro Docastaway making fire using Pacific Islands method, Fire plough" Youtube meklētājā var paskatīties, kā ar primitīvu berzēšanu var iegūt uguni. --Jānis U. (diskusija) 2018. gada 29. jūlijs, plkst. 20.44 (EEST)