Ekonomikas pārkaršana

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Ekonomikas pārkaršana ir ekonomiskā situācija, kurā izaugsme notiek tik ātri, ka ekonomisti baidās no inflācijas pieauguma. Tas notiekt tad, kad ražotāji nespēj saražot pietiekoši daudz labumus un nodrošināt pakalpojumus, lai tiktu galā ar pieaugošo pieprasījumu, un tā vietā palielina cenas.[1]

Daži no ekonomikas pārkaršanas rādītājiem ir:[2]

  1. darbaspēka un kapitāla iztrūkums un to noslodzes pieaugums, kas atspoguļojas tādos statistikas rādītājos kā, piemēram, ražošanas jaudu noslodzes koeficients, bezdarba un vakanču līmenis un to dinamika.
  2. Situācija,kad pieprasīto preču un pakalpojumu apjomam būtiski pārsniedzot piedāvāto, ceļas arī to cenas, ko varam izmērīt ar inflācijas rādītāju, un pasliktinās tekošā konta bilance, pārlieku lielo pieprasījumu apmierinot ar importa pieaugumu.

Latvijas gadījumā ekonomiskās pārkaršanas pazīmes visspilgtāk bija manāmas nekustamo īpašumu un būvniecības nozarēs. Kredīti bankās bija ļoti viegli pieejami,tie tika daudz ņemti un tas savukārt izraisīja pieprasījumu pēc celtniecības pakalpojumiem,kurus nevarēja nodrošināt pietiekošā līmenī.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]