Eva Brauna

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Eva Brauna un Hitlers pastaigā, 1942. gadā

Eva Anna Paula Brauna (Eva Anna Paula Braun, 1912. gada 6. februāris - 1945. gada 30. aprīlis), neilgi pirms nāves mainījusi vārdu uz Eva Anna Paula Hitlere (Eva Anna Paula Hitler) bija Trešā reiha vadoņa (fīrera) Ādolfa Hitlera sieva.

Dzimusi 1912. gadā, Minhenē. Tēvs bija skolotājs. Jaunībā strādājusi par fotogrāfa Henriha Hofmana asistenti (kad Hofmans kļuva par Ā. Hitlera fotogrāfu, Eva iepazinās ar Hitleru). Mācījusies klostera skolā.

Kā liecina biogrāfi, Eva bijusi sava laika sieviešu tipam slaida, sportiska (labprāt un bieži peldējusi, slēpojusi, vingrojusi un nodarbojusies ar alpīnismu). Par politiku neinteresējās.

Pēc Gēli Raubalas pašnāvības 1931. gada 18. septembrī, Hitleram nebija nevienas sevietes, līdz viņš ieveda tuvākajā lokā Evu Braunu. Viņa izturējās neuzkrītoši, nekādi neparādoties valsts politikā, bet bija tikai Hitlera privātās dzīves daļa. Nodrošināt viņas finansiālo neatkarību, Hitlers piešķīra Evai tiesības publicēt un saņemt honorāru par savām fotogrāfijām.

Vācijā bija visai maz cilvēku, kas zināja par viņas pastāvēšanu, viņai tika aizliegts parādīties Berlīnē un publiskos pasākumos. Evas dzīve ritēja Berghofā pie Berhtesgādenes, kur viņa lasīja, skatījās kinofilmas, pastaigājās, nodarbojās ar sportu, skuma un gaidīja Ādolfa ierašanos ciemos. Ir ziņas, ka šajā laikā viņa vairākkārt neveiksmīgi mēģinājusi veikt pašnāvību.

1945. gada 15. aprīlī Eva ieradās Berlīnē, lai dalītos liktenī ar Ādolfu (kategoriski atteicās evakuēties uz Minheni). 29. aprīlī Fīrera bunkurā askētiskos apstākļos notika Evas Braunas un Ādolfa Hitlera laulību reģistrācijas ceremonija. 30. aprīlī aptuveni 14:30 Eva iedzēra indi, veicot pašnāvību kopā ar savu laulāto draugu.

Bibliogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]