Evolved Expendable Launch Vehicle

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Vienreiz izmantojamā nesējraķete

Evolved Expendable Launch Vehicle (no angļu: "attīstītā vienreiz izmantojamā nesējraķete") jeb EELV ir ASV Gaisa spēku nesējraķešu programma.

Programmā ietilpst divas nesējraķešu grupas dažādās modifikācijās:

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sākotnēji EELV programma tika paredzēta, lai samazinātu Pentagona starta izmaksas par 25 - 50 procentiem, visus militāros startus veicot vienam operatoram, kurš izmantotu no tipveida elementiem sastāvošu raķešu saimi, nomainot eksistējošās Atlas, Delta un Titan nesējraķetes. Sakarā ar komerciālās kosmosa rūpniecības uzplaukumu 1990. gadu beigās, kad bija paaugstināts pieprasījums pēc kravu nogādāšanas kosmosā, Gaisa Spēki nolēma atbalstīt konkurējošas raķešu saimes, jo komercpieprasījums palīdzētu uzturēt divus kosmisko nesēju piegādātājus. Ja 1980. gadā ASV nodrošināja visu starptautisko komercpavadoņu nogādāšanu orbītā, tad 1990. gadu vidū šī tirgus daļa bija samazinājusies līdz 30%. ASV vēlējās atgūt zaudētās pozīcijas. Prognozes rādīja, ka komerckravu skaits pieaugs. Par EELV izstrādātājiem tika izvēlēti Lockheed Martin un McDonnell Douglas (vēlāk šo kompāniju nopirka Boeing), modernizējot savu nesējraķešu saimes.

Gadsimtu mijā kosmiskais uzplaukums noplaka, līdz ar to izmainījās tirgus situācija — kosmisko nesēju operatori konkurences apstākļos bija spiesti samazināt startu cenas, lai dabūtu komerckontraktus. Vēl kāds nepatīkams apstāklis ietekmēja EELV programmu. Sākotnēji 1998. gadā tika noslēgti valsts pasūtījumi: Delta 4 dabūja 19 kontraktus, bet Atlas 5 tikai 9. 2003. gada sākumā Gaisa spēki veica izmeklēšanu, kuras laikā atklājās, ka Boeing izmantojis negodīgus līdzekļus. Bijušais Lockheed Martin darbinieks bija pārgājis strādāt Boeing, līdzi paņemot arī nozīmīgus dokumentus, kas ļāva Boeing piedāvāt labākus kontrakta nosacījumus nekā konkurents. Par sodu Boeing zaudēja tiesības piedalīties otrajā EELV iepirkumā, kā arī Delta-4 septiņi starti tika nodoti Atlas-5, Gaisa Spēki Lockheed Martin deva atļauju rietumu piekrastē izbūvēt starta laukumu, kā arī bonusā piešķīra 3 papildus startus. Boeing, zaudējot valsts pasūtījumus un redzot, ka Delta 4 lielo izmaksu dēļ nebūs konkurētspējīga, atsauca savu EELV nesēju no komerctirgus. Lockheed Martin savu Atlas 5 paturēja komerciāli pieejamu.