Pāriet uz saturu

Galata

Vikipēdijas lapa
Galatas tornis tika uzcelts 1348. gadā dženoviešu citadeles pakalna virsotnē

Galata (turku: Galata, agrākais nosaukums: Pera) ir mikrorajons Bejolu rajonā, Stambulā (Turcija). Mikrorajons atrodas Zelta raga līča ziemeļu puses krastā un līcis to šķir no vēsturiskā Konstantinopoles centra. Pār Zelta ragu ir uzcelti vairāki tilti, tai skaitā Galatas tilts. Galata bija Dženovas republikas kolonija (1273-1453) un slaveno Galatas torni dženovieši uzcēla 1348. gadā visaugstākajā citadeles uzkalna vietā.

Par nosaukuma "Galata" izcelsmi pastāv vairākas hipotēzes. Saskaņā ar itāļu uzskatu, nosaukums cēlies no vārda Calata (nogāze), jo kolonija atradās uz kalna nogāzes līča piekrastē. Savukārt grieķi uzskata, ka nosaukums cēlies no vārda Galaktos (piens), jo šajā vietā agrāk dzīvojuši daudzi gani, vai no vārda Galat (ķeltu-), jo šajā vietā dzīvojusi ķeltu galatiešu cilts.

Agrāk pilsētu sauca Pera un šis nosaukums bija cēlies no grieķu nosaukuma Peran en Sykais (vīģu vieta otrā pusē). Vēlāk Galata kļuva ievērojama ar tajā uzcelto Galatas torni, no kura tika nostiepta pāri Zelta raga līcim liela dzelzs ķēde, kas tika pacelta gadījumos, kad vajadzēja nosprostot ieeju līcī svešiem kuģiem. Ceturtā krusta gājiena laikā (1204) šo torni nopostīja un vēlāk dženovieši uzbūvēja jauno Christea Turris (Kristus tornis), kas saglabājies līdz mūsdienām. Pēc Konstantinopoles iekarošanas, pilsēta nonāca Osmaņu impērijas varā un te tika uzceltas vairākas impērijas administratīvās ēkas, tai skaitā Osmaņu impērijas banka.

Mūsdienās Galata ir Bejolu rajona sastāvā un tās oficiālais nosaukums ir Karakēja (turku: Karaköy).

Galatas nosaukums 1905. gadā tika iedots slavenajam Turcijas sporta klubam Stambulas "Galatasaray", jo klubs tika dibināts Galatas rajonā esošajā Galatasarajas licejā (turku: Galatasaray Lisesi), kas agrāk bija prestižā Sultānu skola (osmaņu turku: Mekteb-i Sultani).

Koordinātas: 41°01′22″N 28°58′25″E / 41.02278°N 28.97361°E / 41.02278; 28.97361