Iežurnāle

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Iežurnāle[nepieciešama atsauce] ir darbība, ar kuras palīdzību lietotājam tiek atļauta piekļuve kādai informācijas sistēmai. Tās gaitā lietotājam parasti ir jāievada savs lietotājvārds un parole, reizēm tas notiek automātiski, lai atvieglotu darbu. Jaunāko laiku tehnika ļauj pazīt iežurnalējamo lietotāju pēc pirksta nospieduma, balss u.tml.

Iežurnāle atšķiras no vienkāršas datora ieslēgšanas vai "ieiešanas" tīmekļa vietnē jeb brīvas lapu pārlūkošanas. Lai varētu iežurnalēties, ir jābūt iepriekš reģistrējušamies (jāpiesakās pie administratora, jākļūst par vietnes vai sistēmas lietotāju, jāuzzina savi pienākumi un tiesības).

Pēc darba vai apmeklējuma beigām lietotājam ir pienākums izžurnalēties, lai tādējādi novērstu sistēmas drošības pārkāpumus. Lietotāju veiktās darbības seansa laikā (t.i., no iežurnāles līdz izžurnālei, bet tīmekļa vietņu gadījumā — arī neiežurnalējušos lietotāju darbības) bieži vien tiek iegrāmatotas jeb žurnalētas īpašā žurnāla datnē, kuru vēlāk var analizēt administrators vai vietņvedis.

Terminā "iežurnāle" ir vispārināti divi jēdzieni:

  • 'iežurnalēšanās' (lietotājs iežurnalējas) un
  • 'iežurnalēšana' (sistēma iežurnalē lietotāju).

Angļu lietvārds "login" (sinonīms — "logon", [1]) var nozīmēt divas atšķirīgas lietas:

  • iežurnāli (darbību);
  • lietotājvārdu, kuru izmanto, lai iežurnalētos.

Darbības vārdi "to log on" un "to log in" ir sinonīmi, to pašu var teikt par "to log out" un "to log off".