Kuģu satiksmes vadības centrs
Kuģu satiksmes vadības centrs ir ostu pārvalžu izveidota, lidaparātu gaisa satiksmes vadības centram līdzīga jūras satiksmes uzraudzības sistēma. Starptautiskā Jūras organizācija (International Maritime Organization, IMO) kuģu satiksmes vadības centru definē kā "kompetentas iestādes izveidotu dienestu ar mērķi uzlabot kuģu satiksmes drošību un efektivitāti, kā arī aizsargāt vidi. Dienestam jābūt iespējām ietekmēt satiksmi un reaģēt uz dažādu satiksmes situāciju izveidošanos kuģu satiksmes vadības centra atbildības rajonā."[1][2] Parasti kuģu satiksmes vadības centri, lai uzraudzītu kuģu kustību un nodrošinātu drošu navigāciju ierobežotā ģeogrāfiskā rajonā, izmanto radaru, videonovērošanu, ultraīsviļņu (very high frequency, VHF) radiotelefoniju un automātisko identifikācijas sistēmu.
ASV kuģu satiksmes vadības centrus ir izveidojis un vada Krasta apsardzes navigācijas centrs. Daži dienesti darbojas kā partnersabiedrības starp Krasta apsardzi un privātām organizācijām.
Personāls
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Kuģu satiksmes vadības iestādes vadlīnijas nosaka, ka tai jābūt nodrošinātai ar pietiekamu atbilstošas kvalifikācijas un sagatavotības personāla skaitu, kurš ir spējīgs izpildīt nepieciešamos uzdevumus ņemot vērā nodrošināmo pakalpojumu veidu un līmeni atbilstoši aktuālajām Starptautiskās Jūras organizācijas vadlīnijām šajā jomā.
Starptautiskās jūras navigācijas līdzekļu un bāku organizāciju asociācijas rekomendācija V103 nosaka kuģu satiksmes vadības centru personāla sagatavošanas un sertificēšanas standartus. Pastāv četri saistīti modeļkursi no V103/1 līdz V103/4, kurus ir apstiprinājusi Starptautiskā Jūras organizācija un kurus jāizmanto sagatavojot personālu kuģu satiksmes vadības centru kvalifikācijām.
Informācijas dienests
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Informācijas dienests nodrošina būtiskas informācijas laicīgu pieejamību uz kuģa navigācijas lēmumu pieņemšanai.
Informācija tiek nodrošināta, to pārraidot noteiktos laikos un intervālos, kad kuģu satiksmes vadības centrs to uzskata par nepieciešamu vai arī pēc kuģa pieprasījuma. Tā var ietvert ziņojumus par citu satiksmes dalībnieku atrašanās vietu, identitāti un nodomiem, apstākļiem ūdensceļā, laikapstākļiem, draudiem vai citiem faktoriem, kuri var ietekmēt kuģa kustību.
Satiksmes organizācijas dienests
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Satiksmes organizācijas dienests novērš bīstamu jūras satiksmes situāciju izveidošanos, kā arī nodrošina drošu un efektīvu kuģu satiksmes plūsmu kuģu satiksmes vadības centra atbildības rajonā.
Satiksmes organizācijas dienests atbild par satiksmes operatīvo vadību un kuģu kustības iepriekšēju plānošanu, lai novērstu sablīvējumus un bīstamas situācijas, kas ir īpaši svarīgi liela satiksmes blīvuma apstākļos vai arī tad, kad īpašas nozīmes transports var ietekmēt pārējās satiksmes plūsmu. Dienests var izveidot un izmantot kustības atļauju vai pārgājiena plānu paziņošanas sistēmu, vai arī abas, lai piešķirtu prioritātes dažāda veida kustībai un atvēlētu tai vietu. Kuģu satiksmes vadības iestāde var noteikt obligātu ziņošanu par kustību savā atbildības rajonā, izmantojamos maršrutus, ātruma ierobežojumus vai citus piemērotus pasākumus, kurus tā uzskata par nepieciešamiem.
Navigācijas palīdzības dienests
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Navigācijas palīdzības dienests sniedz atbalstu kuģiem navigācijas lēmumu pieņemšanai un uzrauga šo lēmumu izpildes rezultātus.
Navigācijas palīdzības dienests ir īpaši nozīmīgs sarežģītos navigācijas un meteoroloģiskajos apstākļos, vai arī gadījumos, kad kuģim ir kādi defekti vai nepilnības. Dienests parasti savus pakalpojumus sniedz pēc kuģa vai kuģu satiksmes vadības centra pieprasījuma, ja tiek uzskatīts, ka tas ir nepieciešams.
Attēli
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]-
Antirrio reģionālā satiksmes vadības centra stacija (Regional Traffic Service station, RTS), kas ir daļa no Grieķijas nacionālās kuģu satiksmes vadības centru sistēmas
-
Ises līča kuģu satiksmes vadības centrs Irago ragā, Taharā, Japānas Aiči prefektūrā
-
Sentheljēras kuģu satiksmes vadības centrs, kurš izvietots Sentheljēras ostas piestātnes galā, Džērsijā
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ Vessel Navigation and Traffic Services for Safe and Efficient Ports and Waterways: Interim Report The National Academies Press, 1996. gads. Skatīts: 2024. gada 31. oktobrī
- ↑ Vessel Traffic Services International Maritime Organization. Skatīts: 2024. gada 31. oktobrī
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Kuģu satiksmes vadības centrs.