Kultivāciju teorija

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Kultivāciju teorija ir sociāla teorija, kas pēta televīzijas ilglaicīgo efektu. "Pirmais kultivācijas teorijas ierosinājums saka par to, ka ja lielāku laiku cilvēks pavada „dzīvojot” televīzijas pasaulē, jo vairāk iespējas, ka cilvēks ticēs sociālajai realitātei, kura ir pāradīta televīzijā."[1] Šo teoriju pamatoja un pētīja Džordžs Gerbners komunikāciju zinātņu profesors. Kultivāciju teorija parādījās no citam lielākajam projekta kura nosaukums bija „Kulturālie Indikatori”. Kultivācijā atstāj cilvēkus ar nepareizo saprašanu par to kas ir patiesa realitāte.

Kultivācijas teoriju apskatīja un attīstīja Džordžs Gerbners un Lerijs Gross Pensilvānijas universitātē. Kultivāciju teorija parādījās no dažādiem lieliem projektiem. „Kulturālo Indikatoru” projekts apskata „kultivētas” televīzijas efektu uz skatītajiem. Pētnieki bija ļoti satraukti ar efektu kuru atstāj uz publiku, skatītajiem un viņas uzvedību televīzijas programmas un īpaši programmas kurās ir vardarbība. Gebners uzskatīja ka kultivisms notiek tikai tad ja skatītājs ilglaicīgi skatās televīziju programmas.

Gerbners arī uzskatīja ka ļoti lielu ietekmi uz cilvēkiem atstāj īpaša veida programmas, tie atstāj lielu nospiedumu uz cilvēkā dzīvi, uzskatiem un to kā cilvēks saprot apkārtējo pasauli. Bērnam no maza vecuma skatoties ļoti daudz televīziju ar vardarbības elementiem vai ar pasaules etnisko skatījumu, tad bērnam izaugot viņa uztverta pasaule atspoguļos šos uzskatus. Gebners stāstīja par televīziju, ka par masas mediju komunikācijas līdzekli. Viņš uzskatīja ka daudz televīzijas programmu ar vardarbības elementiem provocē cilvēkā negatīvo reakciju, cilvēkā bailes pret apkārtējo pasauli. Gebners salīdzināja televīzijas spēku ar reliģijas spēku.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Cohen, J. & Weimann, G. (2000). "Cultivation Revisited: Some Genres Have Some Effects on Some Viewers". Communication Reports, 13(2), 99.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]