Lielā vilciena aplaupīšana

Vikipēdijas lapa
Lielā vilciena aplaupīšana
Filmas reklāmas bukleta vāks
Oriģinālais
nosaukums
The Great Train Robbery
Režisors Edvīns Porters
Galvenajās
lomās
Operators
  • Edvīns Porters
  • Dž. Blērs Smits
Izplatītājs Edison Manufacturing Company
Izdošana 1903. gada decembris
Ilgums 12 minūtes
Valsts Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Valoda mēmā filma ar angļu titriem
IMDb profils

"Lielā vilciena aplaupīšana" (angļu: The Great Train Robbery) ir 1903. gada ASV mēmā filma, ko Edvīns Porters uzņēma Edison Manufacturing Company vajadzībām. Filmā attēlota noziedznieku banda, kas Amerikas rietumos aptur un aplaupa tvaika lokomotīvi un mūk prom kalnainā apvidū, tomēr beigās viņus sagūsta vietējie iedzīvotāji. Īsfilmas stāsta pamatā ir spēcīgas vesterna filmu tradīcijas, Eiropas kino tehnikas jauninājumi, Skota Mārbla tāda paša nosaukuma luga, vilcienu tematikas filmu popularitāte un, iespējams, reālās dzīves atgadījumi, kuros iesaistīti likumpārkāpēji, piemēram, Butčs Kesidijs.

Porters režisēja un uzņēma filmu Ņujorkā un Ņūdžersijā 1903. gada novembrī, savukārt Edisona studija sāka to pārdot vodeviļu mājām un citām iestādēm jau nākamajā mēnesī. Galvenās lomas atveidoja Džastess Bārnss un Dž. M. Andersons, kuri, iespējams, palīdzēja arī filmas plānošanā un iestudēšanā. Portera pieeja nebija īpaši novatoriska vai neparasta tam laikam, tomēr ļāva viņam iekļaut filmā daudzas tā laika populāras kino uzņemšanas metodes, tostarp ainas, kas iestudētas kopplānos un mēģinājumu norādīt uz vienlaicīgu darbību vairākās ainās. Kameras panoramēšana, filmēšana īstās lokācijās un attēlotā vardarbība palīdzēja filmai "Lielā vilciena aplaupīšana" radīt patiesas ticamības sajūtu. Filmai bija īpaša tuvplāna aina, kas nebija saistīta ar filmas stāstu un ar kuru varēja vai nu sākt, vai beigt filmu atkarībā pēc filmas demonstrētāja vēlmēm, parādīja, ka noziedznieku līderis (Bārnss) šauj tieši kamerā.

Daļēji populārās un pieejamās tēmas, kā arī dinamiskās darbības un vardarbības dēļ "Lielā vilciena aplaupīšana" guva vēl nepieredzētus komerciālus panākumus. Lai gan tā būtiski neietekmēja un neveicināja vesterna filmu žanru, to plaši izplatīja un kopēja, tostarp arī paša Portera parodijā. Divdesmitajā gadsimtā par šo filmu izveidojās neprecīzi apgalvojumi, piemēram, ka tā ir pirmā vesterna filma vai pat pirmā filma ar sižetu. Kinozinātnieki vairākkārt atspēkojuši šos apgalvojumus, norādot, ka "Lielā vilciena aplaupīšana" bija stilistisks strupceļš tā veidotājam un žanram, tomēr tā komerciālie panākumi un mītiskā vieta amerikāņu kinomākslā joprojām ir neapstrīdama. Filma un it īpaši Bārnsa tuvplāns kļuvis par Amerikas kultūras ikonu vēlāk parādoties daudzās kino un televīzijas atsaucēs. 1990. gadā Kongresa bibliotēka šo filmu izvēlējās saglabāšanai Amerikas Savienoto Valstu Nacionālajā kino reģistrā kā "kultūrāli, vēsturiski vai estētiski nozīmīgu".

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Filmas ainas, kas numurētas un nosauktas Edisona reklāmas bukletā[1]
1. Dzelzceļa telegrāfa biroja interjers
1. Dzelzceļa telegrāfa biroja interjers 
2. Pie dzelzceļa ūdens tvertnes
2. Pie dzelzceļa ūdens tvertnes 
3. Vagona interjers
3. Vagona interjers 
4. Cīņa tenderī
4. Cīņa tenderī 
5. Vilciens atkabināts
5. Vilciens atkabināts 
6. Pasažieru vagonu eksterjers
6. Pasažieru vagonu eksterjers 
7. Bēgšana
7. Bēgšana 
8. Kalnos
8. Kalnos 
9. Skaista aina ielejā
9. Skaista aina ielejā 
10. Telegrāfa biroja interjers
10. Telegrāfa biroja interjers 
11. Deju zāles interjers
11. Deju zāles interjers 
12. Pakaļdzīšanās
12. Pakaļdzīšanās 
13. Cīņa uz nāvi
13. Cīņa uz nāvi 
14. Reālisms
14. Reālisms 

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Pratt, 1973, 35–36. lpp.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]