Muciņatslēga

Vikipēdijas lapa
Muciņatslēgu komplekts ar muciņatslēgu rokturi, grozāmo galvu un 4 muciņatslēgām

Muciņatslēga ir uzgriežņu atslēgu [1] tips, kas ievietojas ligzdā, savienojot abas daļas, parasti lieto piegriežot uzgriezni vai skrūvi. [2]

Visizplatītākā forma ir sprūdrata ligzdas uzgriežņu atslēga, ko bieži neoficiāli sauc par sprūdratu. Reketē ir iestrādāts atgriezenisks sprūdmehānisms, kas ļauj lietotājam pagriezt instrumentu uz priekšu un atpakaļ, lai pagrieztu tā ligzdu, nevis noņemt un pārvietot uzgriežņu atslēgu, lai to izdarītu.

Citas izplatītas ligzdas vadīšanas metodes ietver pneimatiskās triecienatslēgas, hidrauliskās griezes atslēgas, griezes momenta pavairotājus un lauzņstieņus. Daži mazāk zināmi hibrīdu vadītāji ietver efektīgās uzgriežņu atslēgas (striking wrench) instrumentus ar kvadrātveida piedziņu un hidrauliskās atslēgas (parasti darbināmas ar hidraulisko jaudu uz vietas, piemēram, ar militāriem tankiem, un daudzām dzelzceļa vagonu lietojumprogrammām).

Saistītie rīki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Fiksēta ligzda[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Attēls Nosaukums Apraksts
sviras uzgriežņu atslēga
riteņu stiprinājums
Atslēgas atslēga, kas nav izmantojama ar sprūdratu, ja ligzda ir pastāvīgi piestiprināta L vai X formas stieņa galā. Tie ir izstrādāti kā speciālas uzmavas, kas paredzētas automašīnas vai kravas automašīnas riteņu uzgriežņu atskrūvēšanai un pievilkšanai.
uzgriežņu skrūvgrieznis Skrūvgriežu tipa rokturis rokas pagriešanai ar iebūvētu sieviešu ligzdu metriskā vai daļējā collas galā. Var būt dažāda garuma.
elastīgās galvas ligzdas uzgriežņu atslēga
Saltus uzgriežņu atslēga
Uzgriežņu atslēgas ar fiksētu ligzdu kastes gala vietā.
T veida rokturis T-veida rokturim pievienota ligzda, kuru izmanto svirai. Ligzda var būt fiksēta vai bīdāma.
tūninga uzgriežņu atslēga Izmanto, lai noskaņotu dažu mūzikas instrumentu stīgas.
aizdedzes sveces uzgriežņu atslēga Caurule ar sešpusējām ligzdām abos galos. Tas tiek pagriezts ar īsu stieņa garumu (Tommy stieni vai T veida stieni), kas ievietots caur diviem caurumiem caurules vidū.

Maināma ligzda[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sprūdrati[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Attēls Vārds Apraksts
sprūdrata ligzdas uzgriežņu atslēga Visizplatītākā ligzdas uzgriežņu atslēga. Sprūdrata mehānisms ļauj uzgriezni pievilkt vai atskrūvēt ar kustību turp, nepieprasot, lai pēc katra pagrieziena uzgriežņu atslēga tiktu noņemta un uzstādīta atpakaļ.
klikšķa veida griezes momenta uzgriežņu atslēga Parasti sprūda un noklikšķiniet, kad ir sasniegts iepriekš uzstādīts griezes moments. Dažiem griezes momenta uzgriežņu atslēgas ir digitāli griezes momenta nolasījumi. Pastāv cita veida griezes momenta uzgriežņu atslēgas, piemēram, griezes momenta ierobežošana, kas ļauj sasniegt iepriekš iestatītu griezes momentu tikai pirms to slīdēšanas. Dažos gadījumos griezes momenta reizināšanas ierīces tiek izmantotas ar griezes momenta atslēgu.
elastīgās galvas sprūdrata Sprūdrats, kurā piedziņas galva pagriežas vai grozās uz rokturi uz priekšu un atpakaļ šarnīra virzienā uz sprūdrata galvas aizmuguri.
sprūdrata grozāmā galva
rotācijas sprūdrats
Sprūdrats, kurā visa sprūdrata galva grozās ar roktura stiprinājumiem sprūdrata galvas pusē, nevis sprūdrata galvas aizmugurē.
plaukstas sprūdrats Sprūdrats ar gredzenveida plaukstas formas apaļu sprūdrata rokturi ar grozāmu tligzdas stiprinājumu, kas noder skrūves vai uzgriežņa ātrai atskrūvēšanai vai pievilkšanai. Tie ir dažādu izmēru.
rotatora sprūdrats Ļaujiet tligzdai savīties, pagriežot sprūdrata rokturi ap roktura asi. Lai pagrieztu tligzdu, ir nepieciešams mazāk par vienu grādu loka šūpoles, kas padara tos ideālus ļoti šaurās telpās.
bez sprūdrata Sprūdrata, kas neizmanto pārnesumus, bet tā vietā izmanto gultņus, lai praktiski neradītu loka svārstības un nerada dzirdamu vai pamanāmu klikšķi.
Attēls Vārds Apraksts
Lauzņstienis

barošanas josla

elastīgs rokturis

Stienis, kas piestiprināms pie standarta ligzdas. Pārrāvuma stieņi parasti ir garāki un būvēti izturīgāki nekā parastais sprūdrata rokturis, un tiem ir grozāma galva, kas piestiprināma pie tligzdas. Lauzņstieni tiek izmantoti, lai nolauztu vaļīgos stiprinājumus, jo to papildu garums un stiprums ļauj tikpat daudz spēka radīt ievērojami lielāku griezes momentu nekā standarta garuma ligzda. Pārtraukšanas stieņa izmantošana arī ļauj izvairīties no ligzdas uzgriežņu atslēgas mehānisma iespējamiem bojājumiem. Kad stiprinājums ir "salauzts", to var pagriezt ar uzmavas atslēgu vai ar roku.
griezes momenta uzgriežņu atslēga (dinamometriskā atslēga) Parasti neveicot skrūvēšanu, kas paredzēts piestiprināšanai pie standarta tligzdām. Uzraugot staru kūļa novirzes pakāpi, var noteikt pielietoto griezes momentu.
ātruma rokturis

ātruma bikšturi

Kloķa formas rokturis, kas ātri atslābina vai pievelk stiprinājumu, ja to lieto ar pareizo tligzdu. Tas darbojas līdzīgi kā lencēm un mazliet pielāgots tligzdām.
vērpšanas rokturis

ligzdas rokturis

Skrūvgrieža rokturis ar vīriešu piedziņas galu rozešu piestiprināšanai.
ofseta piedziņa Fiksēta piedziņa, kurā galva griežas attiecībā pret roktura vērpšanu, un rokturim ir piedziņas stiprinājums, pie kura var piestiprināt sprūdrata vai citu rozetes atslēgu.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Griezes momenta atslēga (dinamometriskā atslēga)
  • Hidrauliskā griezes momenta atslēga
  • Trieciena uzgriežņu atslēga

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]