Sisu Auto

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Oy Sisu Auto Ab
Tips Kapitālsabiedrība
Darbības joma autobūve
Dibināts 1931. gads
Galvenais birojs Karjā, Karogs: Somija Somija
Produkti kravas un speciālās automašīnas
Mājaslapa sisuauto.com

Oy Sisu Auto Ab ir Somijas uzņēmums, kas ražo kravas un speciālās automašīnas. Dibināts 1931. gadā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1931. gadā tika dibināts uzņēmums Oy Suomen Autoteollisuus Ab ("Somijas automašīnu ražošana", saīsināti SAT), lai ražotu kravas automašīnas. Par automašīnu zīmolu tika izvēlēts SISU, kas nozīmē "apņēmība", "stingrība", "vīrišķība". 1932. gadā tika izlaistas pirmās astoņas kravas mašīnas un viens autobuss. Komplektējošās daļas sākotnēji piegādāja Zviedrijas uzņēmums Volvo. Ražošana notika Helsinkos. 1934. gadā Sisu mašīnās sāka izmantot Somijā ražotus Olympia dzinējus; sākta tramvaju ražošana. 1936. gadā sākts eksports uz Igauniju, vēlāk arī uz Latviju. 1938. gada sākta bruņumašīnu ražošana.

No 1941. līdz 1945. gadam, Turpinājuma kara laikā, Sisu tika ražota munīcija. 1944. gadā Sisu Helsinku rūpnīca tika pārcelta uz Karjā.

1943. gadā jaunizveidots uzņēmums ar valsts līdzdalību Yhteissisu Oy saņēma tiesības ražot kravas mašīnas Sisu S-21; vēlāk uz tā bāzes tika izveidots modelis S-22. Rūpnīca tika izveidota Vanajas pagastā, netālu no Hemēnlinas. Pavisam tika izgatavotas 294 Sisu automašīnas Yhteissisu rūpnīcā, un pēdējā tika izlaista 1948. gadā, pēc tam uzņēmums tika pārveidots par Vanajan Autotehdas Oy un izlaida mašīnas ar Vanaja zīmolu.

1949. gadā Sisu sāka ražot kravas mašīnas ar aizmugurējā borta pacēlāju. 1950. gadu beigās par Sisu dzinējiem tika izvēlēti Leyland dīzeļi, kas mašīnas masu ļāva palielināt līdz 20 tonnām. 1958. gadā tika izlaista SISU 6x2 mašīna ar paceļamu atbalsta riteņu asi, kas ļāva pārvietot svaru uz velkošajiem riteņiem. Šāda sistēma vēlāk tika plaši adaptēta daudzās citas valstīs.

SAT AEG tramvajs Helsinkos, 1952. gads
Kontio-Sisu kravas mašīna

1960. gadā Sisu sāka savu produkciju eksportēt uz Dienvidameriku, Kolumbijā dibinot uzņēmumu Sisu de Colombia Limitada. 1961. gadā atklāts jauns cehs (150 000 m²). 1962. gadā izlaists modelis KB-112, kas bija pirmais Eiropā sērijveida ražošanā ar hidrauliski paceļamu kabīni. 1964. gada sākta militārā visurgājēja KB-45 ražošana. 1965. gadā Sisu pirmais Eiropā sāka ražot kabīņu jumtus un spārnus no stiprinātas plastmasas.

1968. gadā Oy Suomen Autoteollisuus Ab tika pievienots Vanajan Autotehdas Oy; sākta autoceltņu platformu ražošana; valsts daļas Sisu sastādīja 17,2 %.

1970. gadu sākumā Sisu ražoja 14 modeļu smagās mašīnas ar tradicionālo un priekšējo piedziņu, kā arī "puskabīņu" terminālu traktorus šķirotavām. Smagākajām mašīnām izmantoja Rolls Royce dzinējus. Lielākā Sisu mašīna bija 6x6 ar 180 t kravnesību un 500 ZS.

1974. gadā valsts iegādājās visas Oy Suomen Autoteollisuus Ab akcijas. Leyland un Rolls Royce dzinēju vietā tika izvēlēti ASV ražotāja Cummins dzinēji. 1976. gadā pēc trīspusējas vienošanās Leyland Motors un Saab-Scania ieguva 10 % akciju katrs. 1979. gadā sāka eksportēt kravas mašīnu kabīnes.

1981. gadā Oy Suomen Autoteollisuus Ab nomainīja nosaukumu uz Oy Sisu-Auto Ab. 1985. gadā Sisu atkal kļuva pilnībā valsts īpašums. 1985. gadā Sisu Racing pievienojās FIA rīkotajām kravas mašīnu sacensībām, kļūstot par Eiropas čempioniem 1991., 1992. un 1993. gadā.

1994. gada 1. maijā Sisu tika pievienotas Valmet transporta aprīkojuma, meža mašīnu un traktoru ražotnes. Lai pārvaldītu visas nozares, tika izveidota menedžmenta kompānija Ab Oy Sisu. 1995. gadā visu militāro transportlīdzekļu (Misu, Nasu, Pasi, Rasi un Raisu) operācijas tika apvienotas vienā apakšuzņēmumā Sisu Defence Oy. Ašu ražošanai tika izveidots apakšuzņēmums Sisu Akselit Oy. 1996. gadā Sisu Defence Oy tika pārdots valstij piederošajam Suomen Puolustusväline Oy; nākamajā gadā tie apvienojās, izveidojot uzņēmumu Patria Vehicles Oy.

1997. gadā Somijas kompānija Partek ieguva vairākumu Oy Sisu Auto Ab akciju. Valmet traktoru rūpnīca tika nosaukta par Sisu Traktorit Oy un drīz pēc tam par Valtra Oy. Valmet dīzeļdzinēju ražotne tika nosaukta par Sisu Diesel Oy. Sisu noslēdza vienošanos ar Francijas kompāniju Renault par komponentu iegādi no tās, kā arī Renault automašīnu importu un pārdošanu Somijā. Sisu atsāka militāro transportlīdzekļu ražošanu 1999. gadā Sisu Akselit Oy tika pārdots privātiem investoriem.

2002. gadā Somu kompānija Kone nopirka Partek kopā ar Sisu. 2003. gadā Valmet mežizstrādes nodaļa tika pārdota Japānas Komatsu Forest. 2004. gadā ASV kompānijai AGCO tika pārdots traktoru ražotājs Valtra, kā arī Sisu Diesel; Sisu Auto tika pārdots Somijas investoru grupai.

2005. gadā tika izveidots apakšuzņēmums Sisu Defence Oy, kas ir atbildīgs par militāro transportlīdzekļu ražošanu un pārdošanu. 2007. gadā Sisu apkalpošanas un pēcpārdošanas operācijas tika pārdotas Veho Group Oy Ab.

2010. gada Sisu Auto īpašumā ieguva Olofs Eleniuss un Timo Korhonens. Uzņēmums sastāv no trīs meitas uzņēmumiem: Sisu Auto Trucks Oy, Sisu Defence Oy un Sisu Engineering Oy. Sisu Auto un Vācijas Daimler AG noslēdza vienošanos par Mercedes-Benz komponenšu izmantošanu Sisu transportlīdzekļos.

Produkcija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sisu kopējais gadā izlaisto transportlīdzekļu skaits 1960.—1970. gados bija vairāk kā 1000. 1980. gados tas nokritās līdz 750, bet 1990. gadu sākumā — vēl par trešdaļu. Pēdējos gados uzņēmums izlaiž 500—550 transportlīdzekļu gadā. No tiem aptuveni 85 % paliek Somijā. Sisu daļa vietējā tirgū kravas mašīnām ar masu virs 16 t ir aptuveni 25 %. Mašīnas tiek komplektētas ar Caterpillar un Renault dzinējiem, ZF, Allison un Fuller transmisijām, Steyr pārnesumkārbām, Spicer sajūgiem. Sisu ražotās mašīnas ir pielāgotas ziemas apstākļiem: degvielas, eļļošanas u.c. sistēmas ir apsildāmas; izmantots sala izturīgs tērauds, plastmasas un gumijas; kabīnes pārklātas ar vairāku slāņu antikorozijas pārklājumu, palielināta siltumizolācija un apsildīšana.

Civilie transportlīdzekļi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Visi transportlīdzekļi tiek ražoti ar dažādām dzinēju un velkošo tiltu konfigurācijām.

 • SISU Craneautoceltņi
 • SISU Rockpašizgāzēji
 • SISU Roll — hidrauliskie konteineru pašiekrāvēji
 • SISU Timberkokvedēji
 • SISU Works — ceļu apkalpošanas mašīnas
 • SISU Carrier — autovilcēji

Militārie transportlīdzekļi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • SISU 4×4
 • SISU 6×6
 • SISU 8×8
 • SISU 10×10

Agrākie modeļi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Sisu SA sērija — kravas mašīnas
 • Sisu XA sērija (Pasi) — bruņutransportieri
 • Sisu NA sērija (Nasu) — kāpurķēžu personāla transportlīdzeklis
 • RA-140 DS (Raisu) — atmīnēšanas mašīna

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]