Starptautiskā bibliotēku asociāciju un institūciju federācija
Abreviatūra | IFLA |
---|---|
Tips | starptautiska nevalstiska bezpeļņas organizācija |
Galvenā mītne | Prinča Vilema-Aleksanderhofa iela 5, Hāga, Nīderlande |
Dalībnieki | 1500 biedri no 150 valstīm |
Tīmekļa vietne | IFLA mājaslapa |
Starptautiskā bibliotēku asociācijas un institūcijas federācija (angļu: International Federation of Library Associations and Institutions; IFLA) ir starptautiska nevalstiska bezpeļņas organizācija, kura pārstāv bibliotēku un informācijas pakalpojumu intereses. IFLA dibināta 1927. gada 30. septembrī Edinburgā, Skotijā, Apvienotās Karalistes bibliotēku asociācijas ikgadējā sanāksmē. Federācijā 1929. gadā apvienojās 15 biedri no 15 valstīm. Mūsdienās (2025. gadā) federācijā darbojas 1500 dalībnieku un filiāļu no aptuveni 150 pasaules valstīm. Tās galvenā mītne atrodas Hāgā, Nīderlandē.[1]
IFLA sadarbojas ar UNESCO, kā rezultātā tikuši izstrādāti vairāki kopīgi izstrādāti manifesti.[2] 1996. gadā IFLA bija viena no četrām organizācijām, kas dibināja starptautisko organizāciju Blue Shield International, kas strādā, lai aizsargātu pasaules kultūras mantojumu, kad to apdraud kari un dabas katastrofas.[3]
Darbība
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]IFLA mērķis ir nodrošināt universālu un objektīvu informācijas pieejamību, lai sabiedrība spētu realizēt jaunas idejas un ekonomiski, sociāli, kulturāli un demokrātiski attīstīties. IFLA dod iespēju cilvēkiem piedalīties dažādos pasākumos un aktivitātēs, neatkarīgi no vecuma, etniskās piederības, reliģiskās piederības, valodas un ģeogrāfiskās vietas.
IFLA sadarbojas ar vairāk nekā 25 dažādām organizācijām, tai skaitā, ar Starptautisko zinātnes organizācijas padomi, Pasaules intelektuālā prāta organizāciju, Pasaules Tirdzniecības organizāciju un Starptautiskā standartizācijas organizāciju.
IFLA izdod publikācijas, tai skaitā IFLA žurnālu, ikgadējo pārskatu, IFLA publikāciju sērijas, IFLA profesionāļu ziņojumus.[4] Informācijas avotos tiek doti ar novadpētniecību un ģenealoģiju saistītu terminu skaidrojumi.[5]
Ģenealoģijas un novadpētniecības sekcija
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]IFLA sastāv no vairākām sekcijām, tai skaitā publisko bibliotēku, nacionālo bibliotēku, akadēmisko un izpētes bibliotēku, kā arī ģenealoģijas un novadpētniecības sekcijas (GENLOC), kuras darbība ir orientēta uz ģenealoģiju, novadpētniecību, mutvārdu vēsturi, tradīcijām un sadarbību starp arhīviem, bibliotēkām un muzejiem.
Ģenealoģijas un novadpētniecības sekcijas mērķis ir nodrošināt ar informāciju visus pasaules bibliotekārus par ģenealoģiju un novadpētniecību, kā arī atvieglot un veicināt komunikāciju starp bibliotēkzinātnes un informācijas speciālistiem, bibliotēkām, arhīviem, muzejiem un dažādām institūcijām un veicināt ģenealoģijas un vietējās vēstures attīstību. Notiek darbs, lai padarītu ērtāku un pieejamāku globālo tīmekli, lai tajā varētu sadarboties un sazināties bibliotekāri, kā arī lai globālajā tīmeklī būtu elektroniski pieejami ģenealoģijas un novadpētniecības uzziņu pakalpojumi.
Ģenealoģijas un novadpētniecības sekcija izdod ziņojumus sākot ar 2001. gadu. Izdota grāmata, kurā ir apkopotas 2001.–2005. gada IFLA konferences par ģenealoģiskiem tematiem. Sekcija organizējusi vairākas informatīvas konferences dažādās pasaules valstīs un pilsētās. Konferences ir notikušas Itālijā, Kanādā, Dienvidāfrikā, Korejā, Norvēģijā, Argentīnā, Vācijā, Skotijā, Amerikas Savienotajās valstīs, Zviedrijā.[6].
Skatīt arī
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ «Our history». ifla.org.
- ↑ «IFLA: The International Federation of Libraries». Goethe.de. Skatīts: 2013-05-08.
- ↑ «History». Blue Shield International (en-US). Skatīts: 2021-07-29.
- ↑ online.[cited 17.02.2010.]. Available : http://www.ifla.org/.
- ↑ Reitz, Joan M. Dictionary for Library and Information Science. Westport ; Connecticut ; London : Libraries Unlimited, 2004. 788 p. ISBN 1-56308-962-9.
- ↑ International genealogy and local history : papers presented by the genealogy and local history section at IFLA general conferences 2001–2005. Munchen : Saur, 2008. IFLA publications 130. ISBN 978-3-598-22036-4
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Oficiālā tīmekļa vietne
- Latviešu valodā IFLA vadlīnijas[novecojusi saite]
- Angļu valodā informācija par IFLU
- Angļu valodā informācija par ģenealoģijas un novadpētniecības sekciju (GENLOC)[novecojusi saite]
- Angļu valodā IFLA ikgadējā konference[novecojusi saite]
- Latviešu valodā IFLA/UNESCO vadlīnijas attīstībai[novecojusi saite]
- Angļu valodā IFLA žurnāli tiešsaistē[novecojusi saite]
|