Stounvolas nemieri

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Stounvolas bārs 1969. gada septembrī

Stounvolas nemieri ir impulsīvu, vardarbīgu demonstrāciju sērija, ko rīkoja LGBT geju kopienas biedri pret policijas reidu 1969. gada 28. jūnija rītā Stounvolas bārā Manhetenā, Ņujorkā. To daudzkur uzskata par galveno notikumu, kas noveda pie geju liberācijas kustības izveides un mūsdienu cīņas par LGBT tiesībām ASV.[1][2]

1950. un 1960. gados ASV pastāvēja barga pretgeju likumu sistēma. Reti kura publiska vieta ļāva brīvi uzņemt homoseksuāli orientētus cilvēkus, visbiežāk tie bija bāri, kuru īpašnieki pat nebija geji. Stounvolas bāru tai laikā vadīja mafijas locekļi, līdz ar to nelegālas aktivitātes tajā nebija svešas un tas vilināja visvairāk marginalizētās sabiedrības grupas, piemēram, drag queen, transpersonas, prostitūtas, no mājām aizbēgušus jauniešus un bezpajumtniekus. Policija regulāri veica reidus geju bāros, tomēr Stounvolā viņi reida laikā zaudēja kontroli. Tur sapulcējās cilvēki, kas bija gatavi dumpoties. Sasprindzinājums pārauga protestos ārpus bāra un tas turpinājās arī vakarā, vēlāk arī turpinājās nākamās dienas. Tas, kas sākotnēji bija neordinēts un juceklīgs, pārauga aktīvistu grupās, kas sludināju cilvēkus atklāties un izteikt savu seksuālo orientāciju bez bailēm tikt arestēti.

Sešu mēnešu laikā Ņujorkā tika nodibinātas divas aktīvistu organizācijas un tika izlaisti trīs laikraksti, kas pauda atbalstu geju un lesbiešu tiesībām. Dažu gadu laikā bija vērojams LGBT organizāciju veidošanas vilnis gan ASV, gan citur pasaulē. 1970. gada 28. jūnijā notika pirmais geju praida maršs Ņujorkā, Losandželosā un Sanfrancisko par godu Stounvolas nemieru gadadienai. Tas aizsāka līdzīgas praidu rīkošanas aktivitātes pasaulē.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. National Park Service. «Workforce Diversity: The Stonewall Inn, National Historic Landmark National Register Number: 99000562». US Department of Interior, 2008. Skatīts: 2013. gada 21. janvāris. (angliski)
  2. «Obama inaugural speech references Stonewall gay-rights riots». North Jersey Media Group Inc. 2013. gada 21. janvāris. Skatīts: 2013. gada 21. janvāris. (angliski)