Svaru bumba (sportā)

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Vingrotājs izpilda 1 bumbas raušanu pārmaiņus ar vienu un otru roku

Sportā svaru bumba ir svarcelšanas sporta rīks, kas domāts ķermeņa fiziskā spēka attīstīšanai.

Apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Parasti to izgatavo no čuguna un tā līdzinās lielgabala lodei, kurai klāt ir pievienots rokturis vai āķis. Svaru bumbai ir noteikts svars. Svaru bumbas varbūt divu veidu: lietās vai izjaucamās. Lietās svaru bumbas varbūt 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 48 un pat 56 kilogramus smagas. 16 kilogramus smagu svaru bumbu sauc par pudu (1 puds ≈ 16 kg). Ar svaru bumbām var veikt daudzus vingrinājumus. Treniņi ar svaru bumbu attīsta muskuļu spēku un nostiprina locītavas. Reizē palielinās ķermeņa izturība un uzlabojas līdzsvara izjūta.

Svaru bumbu celšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Svaru bumbu celšana ir viens no svarcelšanas sporta veidiem. Tas ir starptautiski atzīts sporta veids, kurā notiek sacensības visā pasaulē. Sacensībās tiek izmantotas 16, 24 vai 32 kilogramus smagas svaru bumbas. Parasti sacensības notiek divcīņā. Viens no vingrinājumiem ir divu bumbu grūšana ar abām rokām, bet otrs ir vienas bumbas raušana pārmaiņus ar vienu un otru roku.

Svaru bumba izpildot vingrinājumu ir jāpaceļ virs galvas, iztaisnojot taisni roku un nofiksējot svaru bumbu. Tradicionāli par katru izpildītu vingrinājuma reizi grūžot divas svaru bumbas dod 3 punktus, bet raujot vienu bumbu, vienu punktu. Raušanā reizēm jābūt vienādā skaitā uz abām rokām, jo to neizpildot, tiek izskaitīts mazākais rezultāts. Katra vingrinājuma izpildei tiek dotas desmit minūtes. Uzvar tas, kurš savāc kopvērtējumā visvairāk punktus. Sacensību dalībniekus dala pēc svara kategorijām.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]