Taklamakans

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Smilšu vētra Taklamakanā, pavadoņa attēls, 2005. gada 25. jūnijs

Taklamakans - tuksnesis Siņdzjanas Uiguru autonomajā rajonā, Ķīnas ziemeļrietumos. Lielākais tikai no smiltīm sastāvošais tuksnesis pasaulē. Vārds "Taklamakans" pēc dažiem avotiem nozīmē "ieiesi, neatgriezīsies" vai "vieta, no kuras neatgriežas" , pēc citiem - "nāves tuksnesis". Makan tjurku valodās nozīmē "vieta".

Taklamakana tuksnesis aizņem 270 000 km² (pēc citiem datiem - 338 000 km²) Tarimas ieplakā. Tas plešas starp 78° un 88° A garumu ap 1 000 km garumā un no 37° līdz 40° Z platumam līdz 400 km platumā. Tuvākās pilsētas atrodas oāzēs: tuksneša dienvidrietumos ir Kašgara, Jarkenda, Hotana, ziemeļos - Kuča, Turfana, austrumos - Loulaņa un Dunhuang.

Upes, kas tek no Kuņluņa kalniem, iekļūst Taklamakanā 100-200 km tālu, pamazām izsīkstot smiltājā; vienīgi Hotana šķērso tuksnesi, reizēm ūdeņiem aizplūstot līdz Tarimai tuksneša ziemeļos.

Cauri tuksnesim ir izbūvēts asfaltēts ceļš - "Transtaklamakana šoseja", kas stiepjas 523 km D-Z virzienā. Taklamakana pazemē ir atklāti bagātīgi naftas un dabasgāzes krājumi.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Bruno Baumanis, "Karavāna iet nāvē", Rīga, Izdevniecība AGB, 2002
  • Bruno Šulcs, "Nezināmā Ķīna", Rīga, Lauku Avīze, 2005