Televa

Vikipēdijas lapa
Televa Oy
Bijušais tips Kapitālsabiedrība
Darbības joma elektroniskā rūpniecība
Darbības beigšanas iemesls iekļauts Nokia Telecommunications
Dibināts 1945. gads
Beidza pastāvēt 1990. gadi
Galvenais birojs Karogs: Somija Somija
Produkti sakaru iekārtas
Īpašnieks(-i) Nokia

Televa Oy bija Somijas uzņēmums, kas nodarbojās ar sakaru iekārtu izstrādi un ražošanu. Kopš 1981. gada Nokia pārvaldībā; 1990. gados integrēts Nokia struktūrā.

Pazīstamākais uzņēmuma izstrādājums ir ciparu telefona centrāle DX 200.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Somijas Aizsardzības ministrija 1925. gadā izveidoja Radio laboratoriju un radio darbnīcu (Radiolaboratorio ja radiotyöpaja), lai ražotu radioaparatūru armijas vajadzībām. 1927. tās nosaukums mainīts uz Puolustusministeriön Sähkölaboratorioksi (Aizsardzības ministrijas elektrolaboratorija).

1945. gadā Aizsardzības ministrija Sähkölaboratorioksi apvienoja ar citām valsts elektroiekārtu darbnīcām, izveidojot valsts uzņēmumu Valtion Sähköpaja. 1962. gadā tā nosaukums mainīts uz Televa un bija kļuvis par rūpnīcu.

1973. gadā Televa sāka sadarbību ar Nokia, lai izveidotu valsts kopēju ISDN tīklu balss, datu un video pārsūtīšanai.[1] 1976. gadā uzņēmums tika pārveidots par kapitālsabiedrību Televa Oy, kura lielākais kapitāldaļu turētājs bija Somijas valsts; citi akciju īpašnieki bija Outokumpu Oy un Valmet Oy.

Uzņēmums nesa zaudējumus, tādēļ 1977. gadā valdība nolēma kopā ar tajā laikā Somijas lielāko elektronikas uzņēmumu Nokia izveidot kopuzņēmumu (vienādās daļās) Telefenno Oy, kas ražotu sakaru tīklu aparatūru.[1][2] Telefenno attīstīja Nokia E 10 sistēmu , kuru pārsauca par DX 100 un Televa izstrādātās analogās un ciparu telefona centrāles (tās prototips nosaukts par DX 200). Vēlāk izrādījās, ka DX 200 sistēma ir pārāka par DX 100, tāpēc tā kļuva par uzņēmuma galveno produktu.[2]

1981. gadā valsts savas Televa kapitāldaļas pārdeva Nokia. Telefenno pārdēvēts par Telenokia Oy, kas turpināja sakaru tīklu iekārtu ražošanu un attīstīšanu. Uzņēmuma radio operācijas nodotas Mobira Oy, [1] citu elektronisko iekārtu bizness pārdots.[2]

1987. gadā Televa ar Telefenno pilnībā pārgāja Nokia īpašumā. 1992. gadā uzņēmuma nosaukums mainīts uz Nokia Telecommunications.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]