Pāriet uz saturu

Terrafame

Vikipēdijas lapa
Terrafame Oy
Tips Kapitālsabiedrība
Darbības joma kalnrūpniecība
Priekštecis Ahtium
Dibināts 2015. gads
Galvenais birojs Tuhkakele, Sotkamo., Karogs: Somija Somija
Produkti niķelis, cinks, varš, urāns, akumulatoru bateriju ķīmija
Tīmekļa vietne terrafame.fi
Talvivaara teritorija 2013. gadā

Terrafame Oy ir Somijas uzņēmums, kas nodarbojas ar metālu iegūšanu. Tas ir dibināts 2015. gadā. Tā galvenais birojs ir Tuhkakelē, Sotkamo.

Uzņēmumam pieder raktuves Sotkamo, kur iegūst galvenokārt niķeli un cinku, arī kobaltu, varu un urānu. Tas veic arī akumulatoru bateriju ķīmijas ražošanu.

Terrafame Oy lielākie īpašnieki (2023. gada 1. oktobrī): valstij piederošais Suomen Malmijalostus Oy (64,4 % kapitāldaļu), Singapūras uzņēmuma Trafigura pārvaldītie Galena fondi (32,9 %), Mandatum (2,7 %).[1]

2014. gada novembrī bankrotēja Talvivaara meitas uzņēmums Talvivaara Sotkamo Oy, kas pārvaldīja raktuves Sotkamo. 2015. gadā valsts dibināja uzņēmumu Terrafame Oy, kas nopirka Talvivaara Sotkamo raktuves. 2016. gadā no Talvivaara tika nopirkta arī kaļķu apstrādes rūpnīca, laboratorijas un ģeoloģijas dati. Saskaņā ar vienošanos, Terrafame samaksāja 3,8 miljonus EUR pirmajā fāzē, un 12,8 miljonus otrajā fāzē.

2017. gada 10. februārī par Terrafame 15,5 % kapitāldaļu turētāju kļuva investīciju fonds Galena, ko pārvaldīja Singapūras uzņēmums Trafigura. Vienošanās paredzēja arī, ka septiņu gadu laikā Trafigura pirks visu kobalta un niķeļa produkciju, kā arī 80 procentus cinka. 2017. gada novembrī tika panākta vienošanās par 250 miljonu eiro investīcijām no Trafigga, Galena un Sampo, lai veicinātu Terrafame uzplaukumu un izveidotu jaunu akumulatoru bateriju ķīmijas ražošanu. Valsts daļa uzņēmumā samazinājās līdz 71,2 %.

2021. gada vasarā darbu sāka Terrafame rūpnīca, kas pārstrādā niķeļa kobalta sulfīdu niķeļa sulfātā un kobalta sulfātā litija jonu akumulatoru bateriju ražošanai. 2023. gada 30. jūnijā Galena fondi un Sampo izmantoja savas opcijas tiesības un parakstījās uz Terrafame akcijām 32,6 miljonu eiro apmērā. 2023. gada 29. septembrī Sampo sadaloties, tam piederošās Terrafame kapitāldaļas pārgāja Mandatum īpašumā. Tādējādi valstij piederošajam Suomen Malmijalostus Oy pieder 64,4 % kapitāldaļu, Galena fondiem 32,9 %, bet Mandatum — 2,7 %.[1] 2024. gada 18. jūnijā Terrafame uzsāka zemas koncentrācijas dabīgā urāna iegūšanu no rūdas savā rūpnieciskajā teritorijā Sotkamo, tādējādi Somija kļuva par vienīgo Eiropas Savienības valsti, kas ražo urānu.[2]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]