Ukrainas bruņotie spēki

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no UBS)
Ukrainas bruņotie spēki
Збройні сили України (ЗСУ)
Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg
Ukrainas bruņoto spēku emblēma
Dibināšanas gads 1917. gada 29. martā
Pašreizējā struktūra no 1991. gada 6. decembrī
Struktūra Ensign of the Ukrainian Ground Forces.svg Sauszemes spēki

Ensign of the Ukrainian Air Force.svg Gaisa spēki
Naval ensign of Ukraine.svg Jūras spēki
Flag of the Ukrainian Air Assault Forces.svg Gaisa desanta spēki
Flag of the Special Operations Forces of Ukraine.svg Īpašo operāciju spēki[1]Лого Сил ТрО ЗСУ - Готові до спротиву.png Teritoriālās aizsardzības spēki

Štābs Kijiva
Vadība
Augstākais virspavēlnieks Flag of the President of Ukraine.svg Volodimirs Zelenskis
Aizsardzības ministrs Штандарт Міністра оборони України.svg Oleksijs Rezņikovs
Virspavēlnieks Штандарт НГШ ЗСУ.png Valerijs Zalužnijs
Personālsastāvs
Karaklausības vecums no 18 gadiem
Karaklausība 18 vai 12 mēneši
Aktīvais sastāvs ~700 000 (2022)
Rezerves sastāvs 1 000 000
Izdevumi
Budžets 386,94 miljardi UAH (2022)
Procenti no NKP 6% (2022)
Industrija
Pašmāju piegādātāji Ukroboronprom
Ārvalstu piegādātāji Karogs: NATO NATO
Karogs: Zviedrija Zviedrija
Karogs: Somija Somija
Karogs: Austrālija Austrālija
Karogs: Jaunzēlande Jaunzēlande
Karogs: Izraēla Izraēla
Karogs: Dienvidkoreja Dienvidkoreja
Karogs: Ķīnas Republika Taivāna
Karogs: Japāna Japāna
Karogs: Apvienotie Arābu Emirāti AAE
Karogs: Saūda Arābija Saūda Arābija
Saistītie raksti
Vēsture Irākas karš
Karš Afganistānā
Krievijas—Ukrainas karš

Ukrainas bruņotie spēki (UBS) (ukraiņu: Збройні сили України (ЗСУ)) ir militāra organizācija, kas paredzēta Ukrainas neatkarības un teritoriālas neaizskaramības nodrošināšanai, militāri aizstāvot valsts suverenitāti un realizējot militāru drošību.

Bruņotie spēki tiek komplektēti, iesaucot militārajā dienestā vīriešus no 18 līdz 27 gadiem un slēdzot līgumus profesionālajā dienestā.

Pēc ikgadējiem Global Firepower (GFP) datiem Ukrainas armija militārā spēka ziņā atrodas 22. vietā pasaulē. UBS personāla skaits sastāda 361 tūkst. cilvēku, ar militāru pieredzi — 407 tūkst. cilvēku, rezervistu — 1 mlj. cilvēku. Ukrainas armijas bruņojumā pēc GFP datiem atrodas 2809 tanku, 8217 bruņumašīnu, 1302 pašgājējlielgabalu, 1669 lielgabalu un 625 reaktīvās zalvju uguns sistēmas. GFР eksperti saskaitīja 234 militāros lidaparātus, tai skaitā 39 iznīcinātājus un 33 triecienhelikopterus. Jūras spēku sastāvā atrodas 1 patruļkuģis projekts 11351 "Nerejs" (klasificēts kā fregate), 1 mazais pretzemūdeņu kuģis (projekts 1124P, tiek gatavots norakstīšanai) un 1 vidējais desanta kuģis (projekts 773), 1 mīnu kuģis (projekts 1258), 1 raķešu kreiseris (projekts 206-МР), 7 upju bruņukuteri (projekts 58150), 2 patruļkuģi Island (ASV ražojums, 2021. gadā tika plānots nodot Ukrainai vēl 3 šādas klases kuģus), 1 pretdiversiju un 1 desanta kuteris (PSRS ražojums). Tuvākā laikā jūras spēku sastāvu plānots papildināt ar vismaz 1 korveti "Volodimirs Lielais" (projekts 58250), 1 vidējo izlūkkuģi (projekts "Lagūna"), domājams, arī ar 4 turku klases korvetēm «Ada» (projekts MILGEM), 8 raķešu kreiseriem (klase "Barzan"), 2 desantkuteriem (projekts 58181 "Kentaurs"), no 6 līdz 16 patruļkuteriem (projekts Mark VI) un vēl 3 patruļkuteriem "Island" ASV palīdzības ietvaros.

Obligātā militārā dienesta laiks ierindniekiem un seržantiem, kas dien Bruņotajos spēkos, ir 18 mēneši, personām ar augstāko izglītību — 12 mēneši.

Valsts budžets 2021. gadā nacionālās drošības sektoram un aizsardzībai atvēlēja 267 mljrd. hrivnu (5,93% no iekšējā kopprodukta). Taču izdevumi, kas paredzēti tikai Aizsardzības ministrijai, sastāda 117 mljrd. hrivnu (4,171 mljrd. ASV dolāru).

Prezidents Volodimirs Zelenskis ar augstākajiem armijas komandieriem 2019. gada maijā

Vadība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ukrainas prezidents ir Ukrainas bruņoto spēku augstākais virspavēlnieks. Viņš nozīmē amatos un atceļ no tiem UBS vai citu militāro formējumu augstāko komandējošo sastāvu, veic pārvaldi valsts nacionālās drošības un aizsardzības sfērā.

Tiešo UBS pārvaldi miera un kara laikā veic UBS ģenerālštāba priekšnieks. Viņu ieceļ amatā un atceļ Ukrainas prezidents.

Ukrainas Aizsardzības ministrija, kuras pakļautībā atrodas UBS, piedalās valsts politikas realizācijā militārās celtniecības un aizsardzības jomās, kā arī koordinē valsts un pašvaldību orgānu darbību valsts aizsardzības sagatavošanas darbos. Ministrijai ir jāanalizē militāri politiskā situācija, jānosaka Ukrainas nacionālās drošības un militāru draudu līmeni, jānodrošina bruņoto spēku funkcionēšanu un to gatavību izpildīt tiem uzticētās funkcijas un uzdevumus. Ukrainas Aizsardzības ministriju vada Ukrainas Aizsardzības ministrs.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]