Ukrainas bruņotie spēki

Vikipēdijas lapa
Ukrainas bruņotie spēki
Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg
Ukrainas bruņoto spēku emblēma
Valsts Karogs: Ukraina Ukraina
Pastāvēšanas laiks 1917. gada 29. marts—pašlaik
Karaspēka veids
Karavīru skaits 246 000
Komandieri
Pašreizējais komandieris Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis

Ukrainas bruņotie spēki (UBS) (ukraiņu: Збройні сили України (ЗСУ)) ir militāra organizācija, kas paredzēta Ukrainas neatkarības un teritoriālas neaizskaramības nodrošināšanai, militāri aizstāvot valsts suverenitāti un realizējot militāru drošību.

Bruņotie spēki tiek komplektēti, iesaucot militārajā dienestā vīriešus no 18 līdz 27 gadiem un slēdzot līgumus profesionālajā dienestā.

Pēc ikgadējiem Global Firepower (GFP) datiem Ukrainas armija militārā spēka ziņā atrodas 22. vietā pasaulē. UBS personāla skaits sastāda 361 tūkst. cilvēku, ar militāru pieredzi — 407 tūkst. cilvēku, rezervistu — 1 mlj. cilvēku. Ukrainas armijas bruņojumā pēc GFP datiem atrodas 2809 tanku, 8217 bruņumašīnu, 1302 pašgājējlielgabalu, 1669 lielgabalu un 625 reaktīvās zalvju uguns sistēmas. GFР eksperti saskaitīja 234 militāros lidaparātus, tai skaitā 39 iznīcinātājus un 33 triecienhelikopterus. Jūras spēku sastāvā atrodas 1 patruļkuģis projekts 11351 "Nerejs" (klasificēts kā fregate), 1 mazais pretzemūdeņu kuģis (projekts 1124П, tiek gatavots norakstīšanai) un 1 vidējais desanta kuģis (projekts 773), 1 mīnu kuģis (projekts 1258), 1 raķešu kreiseris (projekts 206-МР), 7 upju bruņukuteri (projekts 58150), 2 patruļkuģi Island (ASV ražojums, 2021. gadā tika plānots nodot Ukrainai vēl 3 šādas klases kuģus), 1 pretdiversiju un 1 desanta kuteris (PSRS ražojums). Tuvākā laikā jūras spēku sastāvu plānots papildināt ar vismaz 1 korveti "Vladimirs Lielais" (projekts 58250), 1 vidējo izlūkkuģi (projekts "Lagūna"), domājams, arī ar 4 turku klases korvetēm «Ada» (projekts MILGEM), 8 raķešu kreiseriem (klase "Barzan"), 2 desantkuteriem (projekts 58181 "Kentaurs"), no 6 līdz 16 patruļkuteriem (projekts Mark VI) un vēl 3 patruļkuteriem "Island" ASV palīdzības ietvaros.

Obligātā militārā dienesta laiks ierindniekiem un seržantiem, kas dien Bruņotajos spēkos, ir 18 mēneši, personām ar augstāko izglītību — 12 mēneši.

Valsts budžets 2021. gadā nacionālās drošības sektoram un aizsardzībai atvēlēja 267 mljrd. ukraiņu grivnu (5,93 % no iekšējā kopprodukta). Taču izdevumi, kas paredzēti tikai Aizsardzības ministrijai, sastāda 117 mljrd. ukraiņu grivnu (4,171 mljrd. ASV dolāru).

Prezidents Volodimirs Zelenskis ar augstākajiem armijas komandieriem 2019. gada maijā

Vadība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ukrainas prezidents ir Ukrainas bruņoto spēku augstākais virspavēlnieks. Viņš nozīmē amatos un atceļ no tiem UBS vai citu militāro formējumu augstāko komandējošo sastāvu, veic pārvaldi valsts nacionālās drošības un aizsardzības sfērā.

Tiešo UBS pārvaldi miera un kara laikā veic UBS ģenerālā štāba priekšnieks. Viņu ieceļ amatā un atceļ Ukrainas prezidents.

Ukrainas Aizsardzības ministrija, kuras pakļautībā atrodas UBS, piedalās valsts politikas realizācijā militārās celtniecības un aizsardzības jomās, kā arī koordinē valsts un pašvaldību orgānu darbību valsts aizsardzības sagatavošanas darbos. Ministrijai ir jāanalizē militāri politiskā situācija, jānosaka Ukrainas nacionālās drošības un militāru draudu līmeni, jānodrošina bruņoto spēku funkcionēšanu un to gatavību izpildīt tiem uzticētās funkcijas un uzdevumus. Ukrainas Aizsardzības ministriju vada Ukrainas Aizsardzības ministrs.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]