Vikipēdija:Delecionisms

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Delecionisms (latīņu: deletio, deletion - "iznīcināšana, izskaušana") ir pretēja filozofija inkluzionismam (latīņu: inclusio, inclusion - "iekļaušana, ietveršana"). Vikipēdijas kontekstā šo domāšanas veidu pārstāv citu dalībnieku izveidoto rakstu rediģētāji (administratori[nepieciešama atsauce]), kas neatlaidīgi cenšas atrast un izdzēst pēc viņu domām nevajadzīgus un Vikipēdijas standartiem neatbilstošus rakstus vai to fragmentus. Parasti tas tiek motivēts ar nepieciešamību veidot Vikipēdiju kā klasisku enciklopēdiju, fokusējoties tikai uz būtiskām un plašai sabiedrībai interesējošam tēmām, izvairoties no reklāmas rakstiem, nepietiekami pamatotiem un nekvalitatīviem rakstiem.

Turpretī inkluzionisma viedokļa pārstāvji atbalsta "nekaitīgu" rakstu saglabāšanu Vikipēdijā un veicina to uzlabošanu bez dzēšanas pielietošanas. Parasti viņi to motivē ar nepieciešamību saglabāt Vikipēdijas ("Brīvās enciklopēdijas") plašumu un pieejamību plašākam lietotāju lokam. Inkluzionisti uzskata, ka bieži nav iespējams izlemt par raksta vai tā fragmenta derīgumu, ka bieži vien raksta saturs pats ar laiku attīstās, ka "labās gribas" princips liek izvairīties no patvaļīgas citu darba iznīcināšanas.

Lielākā daļa Vikipēdijas lietotāju pieturas pie līdzsvarota viedokļa. Pašreizējais viedoklis šajā jautājumā ir atrodams lapā "Kas Vikipēdija nav".

Atsauces[labot pirmkodu]