Vikipēdija:Konferences/Northern Europe Meeting 2018/GreenZeb

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Latviešu un igauņu pulcēšanās pie konferences norises vietas (Goto10)

2018. gada 5.—7. oktobrī Stokholmā, Zviedrijā notika konference Wikimedia Northern Europe Meeting 2018, kurā pulcējās Wikimedia kopienas aktīvisti no Ziemeļeiropas.

Šīs konferences apmeklējumam es, GreenZeb, saņēmu organizatoru stipendiju un šī ir atskaite kopienai par dalību. Bez manis Wikimedians of Latvia User Group pārstāvēja arī Biafra, Edgars2007, Papuass un Turaids.

1. diena[labot pirmkodu]

Konferences norises vieta notika netālu no viesnīcas. Sagaidīšana nebija pārdomāta, līdz ar to nācās uzkāpt 2. stāvā, kur devos nejaušā ekskursijā par Wikimedia Zviedrijas filiāles telpām, līdz ar darbiniekiem sapratām, ka man vajag tomēr būt 1. stāvā.

1. stāvā ilgas lekcijas nenotika, bet uzreiz visus iesaistīja kolektīvos sapazīšanās pasākumos. Vakara mērķis bija iepazīties tuvāk un saprast, kādi ir citi konferences dalībnieki. Pēc vakariņām ilgi tur neuzturējos un devos kopā ar Edgars2007 uz viesnīcu.

2. diena[labot pirmkodu]

Otrā diena turpinājās ar iepazīšanās pasākumiem bez konkrēta satura. Līdz pusdienām ilgu laiku centāmies noskaidrot ierašanās mērķi un to, ko nozīmē būt līderim. Notikumus uztvēru vēl joprojām vairāk kā iejušanos vidē, nevis kā ko, kas sniegtu praktisku pielietojumu. Diskusiju rezultāts bija paredzams (un tādēļ smieklīgs). Uzdevu jautājumu sev, kāpē šo aktivitāti vajag tik ilgu. Kolēģis Biafra šķita vēl kritiskāks par notiekošo.

Goto10 telpas

Pēc pusdienām darbība notika Open Space formātā. Temati jau bija konkrēti un no diskusijām varēja gūt rezultātu. Dalībnieki aapmainījās ar konkrētiem stāstiem, pieredzi un zināšanām. Gribētu piebilst, ka ne gluži Open Space formāta dēļ tas tā bija, tas būtu noticis arī citos formātos - vienkārši cilvēkiem tika dota iespēja runāt par to, kas viņus interesē.

Diskusiju gaitā (nevis pirms konferences) visvairāk mani ieinteresēja Wikimedia Latvijas filiāles veidošana Latvijā (organizācija), kas bija vairumam citu valstu pārstāvju, bet nebija tikai Latvijai un Islandei. Tas nešķita nekas neīstenojams, bet ieguvumi bija vairāk kā skaidr. Arī citu valstu pārstāvji nesaprata, kāpēc tas nav vēl izdarīts. Sapratu, ka es vienīgais vēlas, lai mums būtu organizācija. Pēc konferences sazinājos ar Feenu, viņš bija pozitīvi noskaņots, bet arī ieteica saistībā ar šo ideju atslābt. Varbūt ziemā sākt, bet ne tagad.

Interesi raisīja diskusija par dzimumu vienlīdzību Vikipēdijā, tomēr no tās neguvu spilgtus iespaidus. Varbūt šķita, ka pašreiz Latvijā jebkādi vikipēdisti būtu nepieciešami un par jebkādām tēmām, vairāk aktivitāšu un pasākumu kopumā, tikai pēc tam varētu sākt domāt par demogrāfisku dalībnieku izlīdzināšanu. Mani arī nepārliecināja galveno runātāju teiktais, kas bija pretrunā ar Vikipēdijas pamatnostādēm. Izskanēja aicinājumi Latvijā īpaši meklēt sievietes, kas veidos rakstus (arī ar Zviedrijas vēstniecības starpniecību utt.), ne reizi neiedomājoties, ka dalība Vikipēdija ir cilvēka brīvas gribas izvēle, un cilvēks atrod Vikipēdiju, nevis otrādāk. Nešķita efektīvs risinājums, jo esmu redzējis simts cilvēkus pēc personīga aicinājuma uzrakstam rakstu un tad pazūdot no šejienes uz visiem laikiem.

Diskusijā par Wikimedia sabiedriskajām attiecībām (PR) atkal nozīme tika piešķirta organizācijas esamībai, kas būtu kas daudz redzamāks un nopietnāks pārējiem, kas Vikipēdijā vēl neiesaistās. Atskanēja daudzas jau zināmas idejas par sociālo tīklu, piemēram, Facebook lapām utt. Divas būtiskākās atziņas man: 1) atpazīstamību var veicināt vairāk sadarbojoties ar dažādām organizācijām, augstskolām utt., 2) to var veicināt ar Vikipēdijas pārstāvju atrašanos ar attiecīga marķējuma apģērbu vai citiem rekvizītiem plaši apmeklētos pasākumos un notikumos, līdzīgi kā žurnālisti tur atrodas — ar to varētu iegūt arī bildes no šīm vietām.

Dienas beigās bija valstu galerija, kas notika neformālā gaisotnē.

Konferences otrā diena izvērtās nosacīti intensīva. Salīdzinot ar konferenci Berlīnē, kur biju pagājušogad, pasākumi bija vairāk un faktiski nebija pārtraukumu, atskaitot pusdienas. Iespējams, tas radīja nelielu koncentrēšanās spēju zudumu nākamajā dienā, kad bija svarīgākās nodarbības, bet enerģija tika iztērēta ne tik svarīgām lietām.

3. diena[labot pirmkodu]

Nākamā diena sākās ar Lighting Talks sesiju ar dalībnieku prezentācijām, kas lika viena no interesantākajām konferences daļām. Žēl, ka katram bija atvēlētas 5 minūtes, nevis 10 minūtes, jo tā vien likās, ka neviens līdz galam nevarēja izklāstīt to, ko prezentācijās gribēja. Igaunis Ivo bija bargs un nekautrējās aizrādīt jau pēc pāris sekundēm, ja prezentācija sāka pārsniegt atvēlēto laiku.

Pēc tam atkal sākās Open Space formāta diskusijas. Pirmā, ko vadīja igaunis Ivo, vairāk izvērtās par stundas ilgu lekciju viņa izpildījumā. Tajā parādījās kritika Wiki Science competition organizēšanai Latvijā. Pēc igauņa stāstītā nospriedu, ka konkurss paredzēts vairāk pašiem zinātniekiem, augstskolām ar attiecīgo nozaru studentiem, kas spētu iesniegt ne tikai bildes, bet arī izglītojošus to aprakstus, kamēr parasti cilvēki šai konkursā netiek īpaši gaidīti. Līdz ar to, veidojot veiksmīgu konkursu Latvijā, vajadzēja aicināt piedalīties tieši šos nozaru speciālistus.

Visbeidzot intereses pēc aizgāju paklausīties par nākamā gada Northern Europe Meeting 2019 iespējamajām norises vietām, jo apņemšanos to rīkot jau bija izteikuši igauņi, bet arī norvēģi un zviedri ir ieinteresēti to rīkot, ja igauņi nebūs nākamgad gatavi.

Tālāk sekoja mājupceļš, kur daļa no latviešu grupas nozuda un sazvanoties nespēja precizēt savu atrašanās vietu. Viss gan beidzās veiksmīgi, un atskaiti par ceturto dienu Stokholmā nevajadzēja rakstīt.