Vikipēdija:Konferences/Wikimedia CEE Meeting 2019/Papuass

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Konferences logo

2019. gada 11.—13. oktobrī Belgradā, Serbijā, notika reģionālā konference Wikimedia CEE Meeting 2019, kura pulcējās Wikimedia kopienas aktīvistus no Centrālās un Austrumeiropas. Konferencē piedalījos kopā ar citu Latvijas pārstāvi Biafra.

Konferences rīkotāji serbi ir viena no lielākajām un labāk organizētajām kopienām reģionā, tas bija manāms gan pirms pasākuma, gan tā gaitā. Konferences sesijas notika pēc stingra grafika un bez kavēšanās, lielākajai daļai sesiju tika veikts video ieraksts un pat tiešraide (kuras nozīmi gan starptautiskajā kopienā pārvērtē — tiešraides skatītāju skaits ir visai neliels).

Mācīšanās diena[labot pirmkodu]

Mirklis no mācīšanās dienas

Konference tika papildināta ar tā saukto "learning day", kurā ierobežotam skaitam dalībnieku bija iespēja apgūt noderīgas lietas savas vietējās kopienas stiprināšanā un izaugsmes veicināšanā. Nodarbības vadīja globālajā kopienā visnotaļ cienītais Asafs Bartovs, kurš dienas garumā lekciju formā pievērsās šādām tēmām:

 • Brīvprātīgo motivēšana un saglabāšana, kur guvām praktiskus padomus, kā nezaudēt tos dalībniekus, kas līdz kopienai ir nonākuši paši, bez ārējas motivēšanas
 • Konfliktu risināšana, arī ārpus Wikimedia konteksta
 • Metodiska eksperimentēšana, kurā kopienas tika aicinātas grūti ieviešamās izmaiņas savās normās veikt ar kontrolētu eksperimentēšanu ar izmērāmiem rezultātiem un skaidru rīcības plānu.

Konferences saturs[labot pirmkodu]

Tradicionālie reģiona saldumi, ko atved dalībnieki.

Konferences saturu ierasti veido sajaukums starp kopienas, WMF un vietējo nodaļu pārstāvju veidotām prezentācijām vai diskusijām. Ar otru Latvijas kolēģi īpaši nemēģinājām dalīt tēmas, jo sesijas tika filmētas un interesējošo var noskatīties vēlāk. Visai maz uzmanības tika veltīts man tuvai tēmai — Vikidatiem.

No satura izcelšu vairākas prezentācijas:

 • We Photograph Czechia: 10 years of experience — čehi ir daudz darba ieguldījuši savās vikiekspedīcijās un rezultāts ir redzams un iespaidīgs. Tomēr daļa taisnības ir arī pirmoreiz satiktajam lietuvietim — vai tiešām ir vajadzīga katra Čehijas ciemata fotogrāfija?
 • Wiki + Media — iesakāma katram kopienas pārstāvim, kurš vēlas runāt ar žurnālistiem.
 • Chapter strategy process: the case of WMPL — poļu pieeja savas nodaļas stratēģijai, abi apmeklējām biedrības kontekstā.
 • How to organize a bad writing contest? A practical guide to failing terribly — ļoti cienu Natālijas darbu ar kopienu, kārtējā labā poļu prezentācija, šoreiz par konkursiem, kas mums ir ļoti aktuāli.
 • Community Capacity Development — jaunumi kopienu kapacitātes stiprināšanā, taps vieta, kur atrast un pievienot resursus un apmācību materiālus.
 • Pavisam ātri izbīdīta WMF iniciatīva mainīt nosaukumu no Wikimedia Foundation uz Wikipedia Foundation, līdz ar to vairākus zīmolus. Globālā kopiena šūmējas, jo jūt, ka tās viedokli tikai pieņēma zināšanai.

Manas uzstāšanās[labot pirmkodu]

Uzstājoties par Vikidatiem

Organizatori bija ielikuši katru manu prezentāciju citā dienā.

Sadzīviski sīkumi[labot pirmkodu]

Interesantākai atskaitei iekļāvu arī dažādus sadzīves sīkumus.

 • Izvēloties piedalīties mācīšanās dienā, tiku pie lidmašīnas reisiem caur Stambulu, kas nebūt nav taisnākais ceļš (skatīt kartē). Pazaudētas dienas ceļā un izpūstas CO2 tonnas atmosfērā. Nav gluži ērtākā pilsēta ko apmeklēt no Latvijas.
 • Saviesīgajā vakarā izbaudījām to, ko sen esam aizmirsuši — Serbijā ir atļauts smēķēt sabiedrisko telpu iekštelpās.
 • Viesnīca atradās visai patālu no centra un apkārtnē nebija īpašu apskates objektu. Tas veicināja cilvēku pārmērīgu neizklīšanu, lai arī daļa brokastīs redzēto dalībnieku prezentāciju sesijās manīti netika.
 • Turpināju ierasto praksi paņemt līdzi skriešanas apavus un no rītiem izskriet kādu līkumu. Var paspēt pilsētu apskatīt.
 • Turpināju ierasto praksi paņemt līdzi Melnā balzāma pudeli (upeņu), tā guvusi atzinību un Polijas vēlēšanu nakts rezultātu gaidīšanai bija labs papildinājums.
 • Kādā no pusdienu pauzēm ar Biafra un austrieti Tobiasu izmēģinājām iNaturalist rīku (telefona lietotne). Pārsteidza veiksmīgi iestrādātā attēlu atpazīšana. Tā ir atvērtā satura kopiena dabas novērojumiem, kas pēdējo gadu laikā sākusi sadarboties ar Wikimedia projektiem.
 • Mūsu rīkotie notikumi ir gana kvalitatīvi, citu valstu pārstāvji nekautrējas izmantot grantu programmu arī krietni paviršāk rīkotiem pasākumiem. Kautrību pie malas!
 • Jau atpakaļceļā uzzināju, ka vairākiem no mums pazīstamais soms Heiki tūlīt no Serbijas dodas uz Beninu, kur vairākus mēnešus strādās ar vietējām kultūras iestādēm, daloties pieredzē. Lūk, pie kādām iespējām var novest liels ieguldījums Wikimedia kustībā.

Noderīgas saites[labot pirmkodu]