Pāriet uz saturu

Vikipēdija:Kultūras pieminekļi Vikipēdijā 2015

Vikipēdijas lapa
Par projektu Noteikumi Saraksti Partneri Uzvarētāji Jautājumi?
English
English

"Kultūras pieminekļi Vikipēdijā" (Wiki Loves Monuments) ir ikgadējs starptautisks fotokonkurss, kas notiek septembrī. To rīko Vikipēdijas kopienas dalībnieki. Konkursa dalībnieki fotografē sava reģiona vēstures un kultūras pieminekļus un augšupielādē to attēlus Vikikrātuvē (tā ir brīvi pieejamu attēlu, skaņu failu un citu multivides failu krātuve). Pasākuma mērķis ir popularizēt dalībvalstu kultūras mantojuma objektus.

Pirmais Wiki Loves Monuments konkurss notika 2010. gadā Nīderlandē. Kopumā tajā tika publicēti vairāk kā 12 500 attēlu.

Nākamajā gadā tajā piedalījās arī citas Eiropas valstis, un konkursa laikā dalībnieki augšupielādēja apmēram 170 000 attēlu. 2012. gadā šis skaits pieauga jau līdz vairāk nekā 350 000 failiem, 2013. gadā tie bija vairāk nekā 370 000, bet 2014. gadā šajā konkursā tika augšupielādēti vairāk nekā 320 000 attēlu.

2012. gadā konkurss izplatījās ārpus Eiropas, notiekot 35 dalībvalstīs, un par konkursa uzvarētāju kļuva Safdaržanga kapa (Deli) fotogrāfija.

2013. gadā par konkursa uzvarētāju kļuva Šveices dalībnieks Dāvids Gublers ar savu 2009. gadā uzņemto Vīzenes viadukta attēlu, bet 2014. gadā uzvarēja ukrainis Konstantīns Brižničenko ar Svjatohirskas klostera fotoattēlu.

Tūkstošiem konkursa fotogrāfiju tika publicētas Vikipēdijas rakstos par attiecīgajām apdzīvotajām vietām vai pieminekļiem. Saskaņā ar Ginesa rekordu grāmatu 2011. gada konkurss kļuva par lielāko fotokonkursu pasaulē.

Mūsu kaimiņi — Igaunija un Krievija — piedalījušās konkursā jau četras reizes, Lietuva, tāpat kā Latvija, nav piedalījusies ne reizi.

2014. gada globālā konkursa uzvarētāja Konstantīna Brižničenko Svjatohirskas klostera fotoattēls

Konkursa pamatnoteikumi ir vienkārši. Konkurss notiek divās kārtās — nacionālā un starptautiskā. Dalībvalsts nodrošina pieminekļu sarakstu ar adresēm un identifikatoriem, un dalībniekiem savukārt jāaugšupielādē fotogrāfijas ar brīvu licenci (vislabāk ar CC-BY-SA 4.0). Lai piedalītos, jums jāielādē attēlu Vikikrātuvē, tātad jums iepriekš jābūt kontam jebkurā no Wikimedia projektiem. Fotografēt var jebkurā laikā, taču, lai attēls piedalītos konkursā, tas jāielādē no 1. līdz 30. septembrim. Fotogrāfijai jābūt liela izmēra, to nevajag samazināt. Ar visiem citiem noteikumiem varat iepazīties šeit.

Diemžēl Latvijā nav t. s. panorāmas brīvības, tāpēc mēs nedrīkstam ievietot Vikikrātuvē attēlus, ja pieminekļa autors ir dzīvs vai miris pēc 1944. gada. Taču šie attēli var piedalīties konkursā, un mēs centīsimies, lai tie nonāktu vietējā Vikipēdijā, kur tos izmantotu rakstiem par attiecīgajiem objektiem.

Latvijas kultūras mantojuma saraksts ietver vairāk nekā 7000 objektu — tie ir arhitektūras, vēstures, rūpniecības un arheoloģiskie pieminekļi. Jums jāizvēlas novads, jāatrod tur kāds kultūras mantojuma objekts, paņemiet savu iemīļoto fotoaparātu, nofotografējiet objektu — un jūs esat iesaistījies lielākajā fotokonkursā pasaulē! Fotografējiet pieminekļus, augšupielādējiet attēlus Vikikrātuvē septembrī, žūrija izvērtēs jūsu prasmes, un, ja jūsu fotogrāfija būs pirmajā desmitniekā valstī — tā piedalīsies starptautiskajā konkursa kārtā. Tiekamies septembrī!

Saistītie vikiprojekti[labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot pirmkodu]