Pāriet uz saturu

Vikipēdija:Kultūras pieminekļi Vikipēdijā 2016

Vikipēdijas lapa
Par projektu Noteikumi Saraksti Partneri Uzvarētāji Jautājumi?
English
English

"Kultūras pieminekļi Vikipēdijā" (Wiki Loves Monuments) ir ikgadējs starptautisks fotokonkurss, kas notiek septembrī. To rīko Vikipēdijas kopienas dalībnieki. Konkursa dalībnieki fotografē sava reģiona vēstures un kultūras pieminekļus un augšupielādē to attēlus Vikikrātuvē (tā ir brīvi pieejamu multivides failu krātuve). Konkursa mērķis ir popularizēt dalībvalstu kultūras mantojuma objektus.

Pirmais Wiki Loves Monuments konkurss notika 2010. gadā Nīderlandē. Kopumā tajā tika publicēti vairāk kā 12 500 attēlu. Nākamajā gadā tajā piedalījās arī citas Eiropas valstis, un konkursa laikā dalībnieki augšupielādēja apmēram 170 000 attēlu. Saskaņā ar Ginesa rekordu grāmatu 2011. gada konkurss pārspēja reģistrēto pasaules rekordu kā lielākais fotokonkurss. Arī turpmākajos gados konkursā iesniegto fotogrāfiju skaits bijis mērāms simtos tūkstošu fotogrāfiju.

2015. gada globālā konkursa uzvarētāja Merko Leitera Vesterheveres bākas fotoattēls

Tūkstošiem konkursa fotogrāfiju ir publicētas Vikipēdijas rakstos par attiecīgajām apdzīvotajām vietām vai pieminekļiem.

Konkursa pamatnoteikumi ir vienkārši. Konkurss notiek divās kārtās — nacionālā un starptautiskā. Dalībvalsts nodrošina pieminekļu sarakstu ar adresēm un identifikatoriem, un dalībniekiem savukārt jāaugšupielādē fotogrāfijas ar brīvu licenci (vislabāk ar CC-BY-SA 4.0). Lai piedalītos, jums jāielādē attēlu Vikikrātuvē, tātad jums iepriekš jābūt kontam jebkurā no Wikimedia projektiem. Fotogrāfija var būt uzņemta jebkurā laikā, taču, lai attēls piedalītos konkursā, tas jāielādē no 1. līdz 30. septembrim. Fotogrāfijai jābūt liela izmēra, to nevajag samazināt. Ar visiem citiem noteikumiem varat iepazīties noteikumu sadaļā.

Diemžēl Latvijā nav tā sauktās panorāmas brīvības, tāpēc mēs nedrīkstam ievietot Vikikrātuvē attēlus, ja pieminekļa autors ir dzīvs vai miris pēc 1946. gada. Taču šie attēli var piedalīties konkursā, un mēs centīsimies, lai tie nonāktu vietējā Vikipēdijā, kur tos izmantotu rakstiem par attiecīgajiem objektiem.

Latvijas kultūras mantojuma saraksts ietver vairāk nekā 7000 objektu — tie ir arhitektūras, vēstures, rūpniecības un arheoloģiskie pieminekļi. Jums jāizvēlas novads, jāatrod tur kāds kultūras mantojuma objekts, paņemiet savu iemīļoto fotoaparātu, nofotografējiet objektu — un jūs esat iesaistījies lielākajā fotokonkursā pasaulē! Fotografējiet pieminekļus, augšupielādējiet attēlus Vikikrātuvē septembrī, žūrija izvērtēs jūsu prasmes, un, ja jūsu fotogrāfija būs pirmajā desmitniekā valstī — tā piedalīsies starptautiskajā konkursa kārtā. Tiekamies septembrī!

Ārējās saites

[labot pirmkodu]

Seko jaunumiem sociālajos tīklos

[labot pirmkodu]