Jakanas

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Jakanas
Jacanidae (Stejneger, 1885)
Cekulainā jakana (Irediparra gallinacea)
Cekulainā jakana (Irediparra gallinacea)
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Tārtiņveidīgie (Charadriiformes)
Apakškārta Neparastie bridējputni (Thinocori)
Dzimta Jakanas (Jacanidae)
Iedalījums

Jakanas, jakanu dzimta (Jacanidae) ir tārtiņveidīgie (Charadriiformes) tropu bridējputni. Jakanas dzīvo tropu biomā visā pasaulē; Āfrikā uz dienvidiem no Sahāras, Dienvidamerikā, Ziemeļamerikas dienvidos, Dienvidāzijā, Austrālijas ziemeļos[1].

Nosaukums jacana ir aizguvums no tupu indiāņu vārda ñaha'nã, kas savukārt caur Brazīlijas portugāļu valodas vārdu jaçanã ienācis daudzās citās valodās.[2]

Izskats un ieradumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jakanas var atpazīt pēc to lielajām pēdām un garajām kājām. Pateicoties saviem garajiem pirkstiem jakanas var soļot pa peldošo ūdensaugu lapām, tādēļ ir tautas, kas jakanas sauc par Jēzus putniem. Jakanas apdzīvo saldūdens ezerus vai dīķus. Āzijā tās var sastapt uzplūdinātajos rīsa laukos[3]. Tām ir asi knābji, noapaļoti spārni un daudzām sugām uz pieres ir sekste[4].

Lai arī aba dzimuma putni izskatās pilnīgi vienādi, mātītes ir gandrīz divas reizes lielākas par tēviņiem. Daudzām sugām olas perē tēviņi, kā arī tēviņi būvē peldošas ligzdas, kuras ir diezgan plānas un neizturīgas. Olas ir ar tumšām, neregulārām līnijām, kas rada kamuflāžas efektu, olu vizuāli noslēpjot starp augiem.

Jakanas barojas ar kukaiņiem, gliemjiem, sīkām zivtiņām un ūdensaugu sēklām. Daudzas jakanu sugas ir mazkustīgas, bet fazānastes jakana (Hydrophasianus chirurgus) migrē savā reģionā nelielus attālumus no ziemeļiem uz dienvidiem un atpakaļ.

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jakanas dzimta (Jacanidae)[5]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Jacanas (Jacanidae) | the Internet Bird Collection
  2. Ferreira, A. B. H. (1986). Novo Dicionário da Lingua Portuguesa (Second izd.). Rio de Janeiro: Nova Fronteira. 978. lpp.
  3. Jacanas: Jacanidae - Physical Characteristics, Behavior And Reproduction, Pheasant-tailed Jacana (hydrophasianus Chirurgus): Species Accounts - GEOGRAPHIC RANGE, HABITAT, DIET...
  4. Harrison, Colin J.O. (1991). Forshaw, Joseph. ed. Encyclopaedia of Animals: Birds. London: Merehurst Press. pp. 108. ISBN 1-85391-186-0.
  5. ADW: Jacanidae: Classification

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]