Laodzi

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Laodzi

Laodzi (ķīniešu: 老子) bija ievērojums Ķīnas filozofs, darba Daodedzin autors. Viņš daudzās daoisma formās ir uzskatīts arī par dievību, tai skaitā viņš ir iekļauts arī triju skaidrību trīsvienības sastāvā.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Viena no leģendām vēsta, ka autors Laodzi dzimis 604. gadā pirms mūsu ēras Ču valstī, Li apriņķa Lujī ciemā un dzīvojis 160 vai 200 gadu. Īstais vārds esot Li Er Dans vai Lao Taņs, bet vārds „Laodzi” ir goda nosaukums, kas nozīmē „vecais skolotājs”. Viņš bija galma arhivārs Džou dinastijas laikā un konsultēja Konfūciju rituālu jautājumos. Bet savu laikabiedru Laodzi uzskatīja par pārāk augstprātīgu un ieteica viņam atteikties no paša uzstādītās lepnības.

Kā mīts vēsta, vecumdienās Laodzi devies uz rietumu kalniem, atstādams Ču valsti. Pie Ķīnas robežas viņu apturējis sardzes kareivis vai robežsargu posteņa priekšnieks Kuan liņ Jin Hi, lūgdams iepazīstināt to ar savu mācību. Tad Laodzi sarakstījis šo darbu, kas sastāv no apmēram 5000 hieroglifiem. Pēc darba beigšanas, viņš turpinājis ceļu rietumu virzienā un vairāk par viņu nekas neesot dzirdēts. Te jāņem vērā, ka „jāt uz rietumiem” ķīniešu kultūrā pastāv arī kā alegorija ar nozīmi ‘aiziet mūžībā’. Bet citi viņu uzskata tikai par mītisku personu.

Citi nostāsti vēsta, ka Laodzi iecerējis doties pie Ķīnas kaimiņu — klejotāju lopkopju ciltīm, kas mita uz rietumiem no ķīniešu zemēm, lai izglītotu mežonīgās un nekulturālās tautas. Budisms, kas vēlāk no Indijas ienāca Ķīnā, ir tikai neizglītotu cilvēku sagrozīts daoisms, ko tur sludinājis Laodzi. Pastāv arī uzskati, ka „Daodedzin” teksta autors ir kāds cits ietekmīgs tā laika Ķīnas cilvēks, ka darbs ir sarakstīts dažus gadsimtus vēlāk un ka tas nav rakstīts kā vienots veselums vienā laikā. Bet pārsvarā vairākums seko tradicionālajam uzskatam, ka Laodzi ir Konfūcija laikabiedrs, vecāks par viņu, un „Daodedzin” ir viņa mācības izpausme.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]