Marianna Feitfula

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Marianna Feitfula
Marianne-faithfull-8 Istanbul 2.jpg
Feitula koncerta laikā Stambulā 2008. gadā
Galvenā informācija
Vārds Marianna Evelīna Feitfula
Dzimusi 1946. gada 29. decembrī
Izcelsmes vieta Valsts karogs: Anglija Londona, Anglija
Žanri Rokmūzika, popmūzika, folkmūzika, džezs, blūzs
Nodarbošanās dziedātāja, dziesmu autore, aktrise
Instrumenti dziedāšana
Darbības gadi 1964 - pašlaik
Izdevēji Decca, Deram, London, NEMS, Columbia, Island, RCA, Instinct, Sanctuary, Anti, Naïve
Darbojies arī Endrū Logs Oldhems
Mks Džagers
The Rolling Stones
Niks Keivs
Džims Morisons
Mājaslapa www.mariannefaithfull.org.uk

Marianna Evelīna Feitfula (angļu: Marian Evelyn Faithfull, dzimusi Londonā, 1946. gada 29. decembrī) ir angļu dziedātāja, dziesmu autore un aktrise. Feitfulas kritiķu atzinīgi novērtēto solokarjeru mūzikā bieži aizēnoja viņas privātā dzīve un narkotisko vielu lietošana. Par Feitfulas veiksmīgāko ierakstu tiek uzskatīts 1979. gada albums Broken English.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par popzvaigzni Feitfula kļūst 17 gadu vecumā, kad panākumus gūst viņas pirmais singls, Mika Džegera un Kīta Ričardsa sarakstītā dziesma As Tears Go By. Pāris gadus pavadījusi topu virsotnē, viņa nogurst no bezsaturīgajām popdziesmām, lielāko daļu laika veltīdama savam jaunajam draugam, The Rolling Stones solistam Mikam Džegeram, kopā ar draugiem aizraujas ar narkotikām (kokaīnu, alkoholu un vēlāk arī heroīnu) un iekļūst vairākos skandālos. 1970. gadā viņa aiziet no Džegera, kļūstot par narkomāni un bezpajumtnieci, viņas muzikālā karjera pārtrūkst uz vairākiem gadiem.

Atgriešanās notiek 70. gadu otrajā pusē, tālaika lielākais Feitfulas sasniegums ir albums Broken English (1979), kurš publikai atklāj viņas balss izmaiņas — no eņģeliska soprāna viņa narkotiku un slimošanas rezultātā kļuvusi par čerkstošu, mūžīgi aizsmakušu kontraltu, kas izdzied tumšas dziesmas par postošām attiecībām, psiholoģiskām problēmām un politiskiem konfliktiem. Seko vēl divi albumi, Feitfula pārceļas uz Ņujorku, un viņas joprojām neuzveiktā narkotiku atkarība gandrīz beidzas letāli — tikai 1985. gadā viņa pieņem liktenīgo lēmumu ārstēties klīnikā un atkarības beidzot pārvarēt.

Seko vēl vairāki albumi, kā arī aktrises darbs vairākās filmās. Nozīmīgākais sasniegums ir titulloma angļu drāmā "Irina Palma" (2007). Šajā gadā Latvijā iznāk Feitfulas autobiogrāfija Faithfull un viņa pati sniedz koncertu Rīgas Kongresu namā. Jaunākais Feitfulas albums ir 2011. gadā iznākušais Horses and High Heels.

Diskogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Albumi un izlases[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grāmatas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • (ar Deividu Daltonu) Feitfula: autobiogrāfija. New York: Cooper Square Press, 2000 (pirmoreiz izdota 1994. gadā), ISBN 0815410468
  • Atmiņas, sapņi un paŗdomas. HarperCollins UK, 2008 (pirmoreiz izdota 2007. gadā), ISBN 9780007245819

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]