Nocietinājums

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Krak des Chevaliers ir viena no vislabāk saglabājušamies krustnešu pilīm.[1]

Nocietinājums, arī fortifikācija (no latīņu: fortis — 'spēcīgs' un facere — 'taisīt') ir militārām (aizsardzībai un kā karabāze) vajadzīgām būvēta konstrukcija.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Seno laiku vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

No ļoti senas vēstures līdz mūsdienām aizsargmūris ir bijis katras pilsētas nepieciešamība. Uruka senajā Šumerā (Divupē ir viena no pasaules vecākajām pilsētām ar mūru nocietinājumiem. Arī senie ēģiptieši cēla aizsargmūrus pie Nīlas ielejas pierobežas, lai aizsargātos no kaimiņzemju iebrucējiem. Senajos laikos lielākā daļu nocietinājumu tika celti no dubļu ķieģeļiem, no kā mūsdienās nekas daudz nav palicis pāri.

Asīrieši izmantoja lielu darbaspēku jaunu piļu, tempļu un aizsargmūru celtniecībai. Arī dažas Indas ielejas civilizācijas apmetnes bija nocietinātas. Ap 3500. gadu p.m.ē Indas piekrastē parādījās daudzi zemnieku ciematiņi, no kuriem vairums bija nocietināti.

Viena no slavenākajām nocietinātajām senajām pilsētām ir Babilonija, kurai, Nebukadnecara II valdīšanas laikā īstenotās būvniecības programmas ietvaros, tika paplašināti nocietinājumi un uzcelti Ištaras vārti.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]