Šausmu filma

Vikipēdijas lapa
Boriss Kārlofs briesmoņa lomā.

Šausmu filma (jeb sarunvalodā šausmene; angļu: horror film, horror movie) ir mākslas filmas žanrs. Pie šausmu filmām pieskaitāmas tās filmas, kas mēģina nobiedēt skatītāju, radīt satraukuma un šausmu sajūtas, veidot saspringtu šausmu atmosfēru un mokošas nākamo šausmu gaidas — tā saukto "saspensa" efektu (angļu: suspense — 'neziņa').

Šausmu filmu apakšžanri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Slešers[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Slešers (no angļu: slash — 'cirtiens') ir šausmu filmu apakšžanrs (dažreiz tiek saukts par "pusaudžu šausmu filmām"), kam ir raksturīga slepkavas-psihopāta (dažreiz valkā masku) esamība, kurš izseko un pa vienam nogalina vairākus upurus-pusaudžus.

Filmas par cilvēkēdājiem[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmā filma, kas kaut kādā mērā bija veltīta cilvēkēdājiem, ir 1963. gada filma Blood Feast. Šis savdabīgais apakšžanrs atdalījās no cita apakšžanra — filmām par zombijiem.

Vienas no populārākajām filmām par kanibālismu ir filmu sērija par Hanibālu Lekteru — "Jēru klusēšana", "Sarkanais pūķis", "Hanibāls: sākums" (Hannibal Rising). Kā arī nozīmīga ir filma Ravenous (1999).

Filmas par vilkačiem[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmā filma, kas bija veltīta vilkačiem, bija mēmā filma "Vilkacis" (Werewolf, 1913). Pēc tās sekoja vēl dažas mēmās filmas par vilkačiem. Pirmā filma ar skaņu bija vācu filma Le Loup Garou. 1935. gadā studija Universal Pictures izlaida filmu Werewolf of London, bet 1941. gadā filmu The Wolf Man. Šīs filmas iezīmēja daudzus stereotipus turpmākajiem kinematogrāfijas vilkačiem.

Filmas par vampīriem[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ļoti populārs šausmu filmas apakšžanrs ir filmas par vampīriem. Šajās filmās pret cilvēkiem vēršas nemirstīgas būtnes, kuriem nepieciešamas svešas asinis.

Filmas par zombijiem[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šausmu filmu apakšžanrs, kur ļaunuma un šausmu iemiesojums ir augšāmcēlušies miroņi jeb zombiji. Dažādās filmās zombiji ir attēloti pilnīgi dažādi, no tik tikko kustošiem un trūdošiem līdz būtnēm, kas pārspēj cilvēku fiziskās dotības. Ir arī filmas, kurās zombiji ir labie un pozitīvie tēli, bet tāds zombiju paveids vairāk ir raksturīgs komēdijām.

Gotiskās filmas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmās gotiskās filmas (jeb "šausmu filmas") uzņēma vācu kinorežisors F. V. Murnavs. Izcilas gotiskās filmas ir uzņēmuši — Frānsiss Fords Kopola ("Drakula", 1992), Verners Hercogs ("Nosferatu – nakts fantoms", 1979), un citi.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]