Alunāna teātris

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Alunāna teātris
Pamatinformācija
Adrese Krišjāņa Barona iela 6, Jelgava, LV-3001
Dibināta(-s) 1959. gadā
Vadība
Direktors Arvīds Matisons
Galvenais režisors Lūcija Ņefedova

Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris ir amatierteātris Jelgavā, kas tika dibināts 1959.gadā[1]. Teātra direktors ir režisors Arvīds Matisons, galvenā režisore - Lūcija Ņefedova (2014.). Katru gadu teātrī tiek iestudētas vismas trīs jaunas izrādes. Repertuārā bija vairāki klasiskie darbi, kā Deila Vasermana "Dons Kihots. Cilvēks no Lamanšas", Marka Tvena "Princis un ubaga zēns", Barija Konora "Nav vērts raudāt", Rūdolfa Blaumaņa "No saldenās pudeles", Antona Čehova "Trīs māsas", Karlo Goldoni "Mirandolīna", Šekspīra „Jautrās vindzorietes”, Mārtiņa Zīverta „Minhauzena precības” un daudzas citas.

Darbojas jauniešu un bērnu studijas, kas sagatavo jaunos aktierus skatuvei.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmais Alunāna teātris bija neliels profesionāls teātris, kas darbojās pilsētā no 1896. līdz 1904. gadam Ādolfa Alunāna vadībā. Teātra trupa uzstājās ne tikai Jelgavā, bet arī citās pilsētās un lauku centros. Vēlāk, dibinot jaunu teātri, kas veiksmīgi darbojas līdz pat mūsdienām, nosaukumu saglabāja par godu latviešu teātra tēvam. Maija Matisa, Ād.Alunāna memoriālā muzeja vadītāja stāstīja : „Jelgava ir cieši saistīta ar latviešu teātra tēva Ād.Alunāna vārdu. Tā ir viņa dzimtā pilsēta, kurā pagājuši bērnības un skolas gadi, šeit Vācu teātrī mazais Ādolfs iepazīst un iemīl teātri. Uz Jelgavu viesizrādēs savu trupu ved Rīgas Latviešu biedrības teātra vadonis Ād.Alunāns, labprāt palīdz vietējiem teātra entuziastiem izrāžu sagatavošanā un piedalās tajās arī pats. Jelgavā Ād.Alunāns atgriežas pēc atteikšanās no Rīgas Latviešu teātra vadītāja pienākumiem, izveido savu profesionālo teātra trupu un darbīgi nodzīvo līdz mūža galam, un tiek apbedīts Jāņa kapos.”

1959.gadā teātra Jāņa Jaunsudrabiņa lugas iestudējums „Jo pliks, jo traks” ieguva pirmo vietu republikas teātru skatē. Tad teātrim tika piešķirts nosaukums - Ād.Alunāna Jelgavas Tautas teātris.

Teātra daiļrade guva augstu literatūras un teātra zinātnieka Viktora Hausmaņa vērtējumu : „Jelgavas Tautas teātris ir viens no tiem retajiem republikā, kur kopš dibināšanas nekad nav pārtrūkusi darba rosība.”

Teātra kolektīvs piedalījās arī Vispārējos Dziesmu un deju svētkos[2].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Ā.Alunāna teātris svin 55 gadu jubileju.». ltv.lv/lv. Skatīts: 2014. gada 31. decembrī.[novecojusi saite]
  2. «Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris.». lsm.lv. Skatīts: 2014. gada 31. decembrī.