Asteroīdu diena

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Asteroīdu dienas logotips.

Asteroīdu diena (zināma arī kā Starptautiskā Asteroīdu diena) ir ikgadēja globālā sabiedrības informēšanas kustība, kas apvieno cilvēkus visā pasaulē, lai mācītos par asteroīdiem un izstrādātu iespējamos Zemes kosmiskās aizsardzības scenārijus, lai aizsargātu mūsu planētu, mūsu ģimenes, sabiedrību un nākamās paaudzes. Par Asteroīdu dienas datumu tika izraudzīts 30. jūnijs, kas ir 1908. gadā Sibīrijā notikušās Tunguskas kosmiskās katastrofas gadadiena, tā jaunākajā civilizācijas vēsturē uzskatāma par graujošāko asteroīdveida objekta sadursmi ar Zemi.

2016. gada 6. decembrī tika pieņemta Apvienoto Nāciju Organizācijas rezolūcija, kas pasludināja 30. jūniju par ikgadēji atzīmējamu vispasaules Asteroīdu dienu.

Asteroīdu dienas kustība tika iedibināta, pateicoties režisoram Grigorijam Rihteram (Grigorij Richters), nodibinājuma B612 Foundation vadītājai Danicai Remijai (Danica Remy), astronautam Raselam Šveikartam un grupas Queen ģitāristam un astrofiziķim Braienam Mejam. Vairāk kā 200 astronauti, zinātnieki, inženieri un mākslinieki un citu profesiju pārstāvji parakstīja Asteroīdu dienas deklarāciju. Pazīstamākie: Maikls Kolinss, Aleksejs Ļeonovs, Kriss Hedfīlds, Kips Torns (Kip Thorne), lords Mārtins Rīss (Martin Rees), Bils Najs (Bill Nye), Pīters Geibriels. Asteroīdu dienas kustība tika aizsākta 2014. gada 3. decembrī, pirmo Asteroīdu dienu atzīmējot 2015. gada 30. jūnijā.

Kopš kustības pirmsākumiem 2015. gadā Asteroīdu diena regulāri tiek atzīmēta arī Latvijā. Latvijas Asteroīdu dienas pasākumu kontaktpunkts ir Rīgas Mazais meteorītu muzejs.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]