Pāriet uz saturu

Augstfrekvences filtrs

Vikipēdijas lapa
Ideāla augstfrekvences filtra frekvences reakcija

Augstfrekvences filtrs ir elektronisks filtrs, kas laiž cauri signālus, kuru frekvence ir augstāka par noteikto robežfrekvenci, un vājina signālus, kuru frekvences ir zemākas par robežfrekvenci. Katras frekvences vājinājuma daudzums ir atkarīgs no filtra konstrukcijas. Augstfrekvenču filtru parasti veido kā lineāru, laikā nemainīgu sistēmu. Augstfrekvences filtriem ir daudz pielietojumu, piemēram, līdzstrāvas bloķēšana no shēmām, kas ir jutīgas pret ne-nulles vidējo spriegumu vai radio frekvenču ierīcēm. Augstfrekvences filtru var izmantot arī kopā ar zemo frekvenču filtru, lai izveidotu joslas filtru vai joslas izgriešanas filtru .

Elektronikā filtrs ir divu ceļu elektroniskā shēma, kas noņem frekvences no signāla (laikā mainīga sprieguma vai strāvas), kas tiek pievadīts tā ieejā. Augstfrekvenču filtrs vājina frekvences signālā, kas ir zemākas par noteiktu frekvenci (to sauc par robežfrekvenci), neietekmējot augstākas frekvences. Tas ir pretstatā zemfrekvences filtram, kas vājina frekvences, kas ir augstākas par noteiktu frekvenci, un joslas filtru, kas ļauj iziet cauri noteiktai frekvenču joslai un vājina frekvences, kas ir augstākas un zemākas par diapazonu.

Pirmās kārtas pasīvais filtrs

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
attēls 1: pasīvs, analogs, pirmās kārtas augstfrekvences filtrs, ko veido RC ķēde

Pasīvie filtri sastāv tikai no rezistora, kondensatora un induktora. Rezistoru un kondensatoru vai induktoru var konfigurēt kā pirmās kārtas augstfrekvenču filtru. Vienkāršs pirmās kārtas kapacitatīvs augstfrekvences filtrs, kas parādīts attēlā 1 darbojas kā sprieguma dalītājs. Tajā ieejas spriegumam virknē novietots kondensators un paralēli ieejai un izejai novietots rezistors. Šī ir RC kombinācija. Šīs lineārās, laikā nemainīgās sistēmas funkcija ir:

Pretestības un kapacitātes ( R × C ) reizinājums ir laika konstante ( τ ); tā ir apgriezti proporcionāla robežfrekvencei fc , tas ir,

kur fc ir hercos (Hz), τ ir sekundēs, R ir omos un C ir farādos . Filtra frekvences reakcija sasniedz -3 dB pie nogriešanas frekvences.

Pirmās kārtas aktīvais filtrs

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
attēls 2: aktīvs augstfrekvences filtrs

Attēls 2. ir parādīts aktīvā pirmās kārtas augstfrekvences filtrā elektronisā shēma. Tam izmanto operāciju pastiprinātāju . Šīs lineārās laikā nemainīgās sistēmas funkcija ir:

Šajā gadījumā filtra joslas pastiprinājums ir – R 2 / R 1, un tā nogriešanas frekvence ir

Tā kā šis filtrs ir aktīvs, tam var būt nevienmērīgs joslas pastiprinājums. Tas nozīmē, ka augstfrekvences signāli invertēti un pastiprināti par R 2 / R 1 .

Visus šos pirmās kārtas augstfrekvences filtrus sauc par diferencētājiem, jo tie veic diferencēšanu signāliem, kuru frekvenču josla ir krietni zem filtra robežfrekvences.

Augstākas kārtas filtri

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Augstākas kārtas filtriem ir stāvāks slīpums nogriešanas vietā, lai n-kārtas filtru slīpums būtu vienāds ar 20dB uz dekādi. Augstākas kārtas filtrus var iegūt, savienojot kaskādē vairākus pirmās kārtas filtrus. Savienojot pasīvos filtrus kaskādē, ir jāņem vērā pretestības un slodze un tā jāsalāgo. Aktīvos filtrus var viegli savienot kaskādē, jo signālu katrā posmā atjauno opererāciju pastiprinātāja izeja. Pastāv dažādas filtru topoloģijas un tīkla sintēzes filtri augstākām kārtām, kas atvieglo projektu.

Augstfrekvenču filtriem ir daudz pielietojumi. Tos izmanto kā daļu no audio krosēšanas, lai novirzītu augstās frekvences uz skaļruņa pīkstuli, vienlaikus vājinot zemās frekvences, kas var traucēt pīkstuļa skaļrunim vai to bojāt. Ja šāds filtrs ir iebūvēts skaļruņa korpusā, tas parasti ir pasīvais filtrs, kurā ir iekļauts arī zemfrekvences filtrs zemfrekvences skaļrunim un bieži sastāv gan no kondensatora, gan induktora (lai gan ļoti vienkārši augstfrekvences filtri pīkstuļiem var sastāvēt no virknē savienotiem kondensatoriem un nekā cita). Piemēram, formula, kas piemērota augstfrekvences skaļrunim ar pretestību 10 Ω, noteiks kondensatora vērtību nogriešanas frekvencei 5 kHz. , vai aptuveni 3,2 μF.

Alternatīva, kas nodrošina labu skaņas kvalitāti, neizmantojot induktorus (kas ir pakļauti parazitējošam savienojumam, ir dārgi un kuriem var būt ievērojama iekšējā pretestība), ir izmantot bipolāru pastiprināšanu ar aktīviem RC filtriem vai aktīvos digitālos filtrus ar atsevišķiem jaudas pastiprinātājiem katram skaļrunim . Šādu vājas strāvas un zemsprieguma līniju līmeņa krosēšanu sauc par aktīvajo krosēšanu .

Trokšna filtri ir augstfrekvenču filtri, kas tiek izmantoti nevēlamu zemo frekvenču skaņu noņemšanai. Trokšņi (piemēram, soļi vai motora trokšņi no ierakstu atskaņotājiem u.c. ) var tikt noņemti, jo tie ir nevēlami vai var pārslogot priekšpastiprinātāja RIAA ekvalizācijas ķēdi. [1]

Augstfrekvences filtri tiek izmantoti arī maiņstrāvas savienošanai pie daudzu audio jaudas pastiprinātāju ieejām, lai novērstu līdzstrāvas pastiprināšanos, kas var kaitēt pastiprinātājam, atņemt pastiprinātājam jaudas rezervi un radīt lieku siltumu skaļruņa spolē . Vienam pastiprinātājam, profesionālā audio modelim DC300, ko ražoja Crown International, sākot no 1960. gadiem, vispār nebija augstfrekvences filtrēšana, un ar to varēja pastiprināt parastā 9 voltu akumulatora līdzstrāvas signālu pie ieejas, lai nodrošinātu 18 voltu spriegumu mikšerpults līdzstrāvas barošanai avārijas situācijā . [2] Tomēr šis modelis ir aizstāts ar jaunākiem, piemēram, Crown Macro-Tech sēriju, kas izstrādāta 1980. gadu beigās un kas ietvēra 10 Hz augstfrekvences filtrēšanu ieejās, kas pārslēdzama uz 35 Hz augstfrekvences filtrēšanu izejās. [3] Vēl viens piemērs ir QSC Audio PLX pastiprinātāju sērija, kas ietver iekšējo 5 Hz augstfrekvences filtru, kas tiek lietots ieejām ikreiz, kad 50 un 30 Hz augstfrekvences filtri ir izslēgti. [4]

A 75 Hz zemfrekvences filtrs no Mackie 1402 mmikšerpults ieejas kanāla, ko mēra ar programmatūru Smaart . Šī augstfrekvences filtra slīpums ir 18 dB uz oktāvu.

Mikšerpultīs bieži ietver augstfrekvences filtrēšanu katrā kanālu joslā . Dažiem modeļiem ir fiksēta slīpuma, fiksētas frekvences augstfrekvences filtri pie 80 vai 100 Hz, ko var ieslēgt; citiem modeļiem ir augsfrekvences filtri, fiksēta slīpuma filtri, kurus var iestatīt noteiktā frekvenču diapazonā, piemēram, no 20 līdz 400 Hz uz Midas Heritage 3000 vai 20 līdz 20 000 Hz Yamaha M7CL digitālajā mikšerpultī. Sistēmu veterāns, inženieris un dzīvās skaņas apskaņotājs Brūss Meins iesaka izmantot augstfrekvences filtrus lielākajai daļai mikšerpults ieejas avotu, izņemot tādus kā basa bunga, basģitāra un klavieres — avotus, kuriem būs noderīgas zemas frekvences skaņas. Brūss Meins raksta, ka DI box ieejām (atšķirībā no mikrofona ieejām) nav nepieciešama augstfrekvences filtrēšana, jo tās nav pakļautas apkārtējās vides skaņu traucējumiem — zemu frekvenču skaņām, kas nāk no zemfrekvences skaļruņiem vai citiem skaņu avotiem, kas aptver skatuvi. Brūss Meins norāda, ka augstfrekvences filtrus parasti izmanto virziendarbīgiem mikrofoniem, kuriem ir tuvuma efekts (proximity effect)— zemas frekvences pastiprinājums, atrodoties ļoti tuvu skaņas avotiem. Šis zemfrekvences pastiprinājums parasti rada problēmas līdz pat 200 vai 300 Hz, bet Brūss Meins atzīst, ka viņš ir redzējis mikrofonus, kas iegūst labumu no 500 Hz augstfrekvences filtra iestatījumiem mikšerpultī. [5]

  1. John Watkinson. The Art of Sound Reproduction. Focal Press, 1998. 268, 479. lpp. ISBN 0-240-51512-9.
  2. Keith Andrews, posting as ssltech. «Re: Running the board for a show this big?». Recording, Engineering & Production. ProSoundWeb, 2010. gada 11. janvāris. Skatīts: 2010. gada 9. marts.
  3. «Operation Manual: MA-5002VZ». Macro-Tech Series. Crown Audio. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2010. gada 3. janvārī. Skatīts: 2010. gada 9. marts.
  4. «User Manual: PLX Series Amplifiers». QSC Audio. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2010. gada 9. februārī. Skatīts: 2010. gada 9. marts.
  5. Main, Bruce (February 16, 2010). "Cut 'Em Off At The Pass: Effective Uses Of High-Pass Filtering". Live Sound International (Framingham, Massachusetts: ProSoundWeb, EH Publishing).

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]