Baltu vienības diena
Baltu vienības diena (lietuviešu: Baltų vienybės diena) ir kopš 2000. gada Latvijas Saeimas un Lietuvas Seima pieņemta atceres un atzīmējama diena 22. septembrī. Diena izvēlēta par godu 1236. gada 22. septembrī notikušajai Saules kaujai, kurā žemaišu un zemgaļu apvienotais karaspēks iznīcināja apvienoto krustnešu karaspēku.[1]
Vēsture
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Baltu cilmes nosaukumu kā zinātnisku terminu 19. gadsimta vidū ieviesa vācu zinātnieks Georgs Neselmans, kopš tā laika tas kļuvis par vispārpieņemtu terminu. Nosaukums radies no cilšu teritoriju ģeogrāfiskās atrašanās vietas pie Baltijas jūras. Baltu ciltis: zemgaļi, sēļi, latgaļi, prūši, jātvingi, galindi un citas — bija radniecīgas gan valodas, gan paražu, reliģijas un kultūras ziņā, un tās ir atstājušas ievērojamu iespaidu visā Eiropas teritorijā. Mūsdienās baltu valodas, kas ir vienas no arhaiskākajām indoeiropiešu saimē, joprojām lieto tikai lietuvieši un latvieši.
Pirmo reizi Šauļu un Jelgavas pilsētas, sadarbojoties, kopīgi pieminēja Saules kauju 1986. gadā, kad tika atzīmēta 750. gadadiena kopš kaujas. Kopš tā laika šī diena tiek atzīmēta katru gadu. 1995. gadā kopīgajām svinībām pievienojās arī Jonišķu rajona pašvaldība, un vēlāk šo dienu sāka svinēt arī citas Lietuvas un Latvijas pilsētas. 2008. gadā latvieši nāca klajā ar aicinājumu baltiešiem visā pasaulē 22. septembrī kopīgi svinēt Baltu vienības dienu.
2010. gada 25. septembrī Lietuvas Šauļu, Akmenes, Jonišķu, Ķelmes, Pakrojas un Radvilišķu rajonu pašvaldības un Latvijas Jelgavas un Dobeles pašvaldības vienojās kopīgi un plaši svinēt Saules kaujas 775. gadadienu 2011. gadā.
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Baltu vienības diena |
- ↑ Eduards Liniņš. «22. septembris. Baltu vienības diena. Tā saistās ar Saules kauju 1236. gadā». Latvijas Radio 1. Lsm.lv, 2017. gada 22. septembris. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 31. Oktobris. Skatīts: 2018. gada 23. septembrī.
Šis ar Latviju saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
Šis ar Lietuvu saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |