Bantu valodas
Bantu valodas ir Nigēras-Kongo valodu saimes atzars. Pēc valodu portāla Ethnologue datiem šajā valodu grupā ietilpst 537 valodas.[1] Sīkāk bantu valodas iedala centrālajās bantu valodās (345 valodas) un ziemeļrietumu bantu valodās (192 valodas).[1]
Lielākā bantu valoda pēc runātāju skaita ir svahili. Tā aptuveni 30 miljoniem cilvēku ir kā otrā valoda. bet kā dzimtā valoda tā ir tikai 5 miljoniem cilvēku. Kā dzimtā valoda visizplatītākā ir šonu valoda (gandrīz 11 miljoniem cilvēku tā ir dzimtā valoda). Starp lielākajām bantu valodām ir vēl zulu valoda, kiņaruanda un kirundi.
Bantu valodām raksturīga sarežģīta gramatiskā struktūra, kurā ir daudzvārdu prefiksu sistēma, kas tiek izmantota lietvārdu klasifikācijai. Lietvārdi tiek iedalīti vairākās klasēs, katra ar savu prefiksu, un šī sistēma palīdz noteikt dzimti, skaitli, kā arī citus gramatiskus aspektus. Turklāt vairākums bantu valodu ir toņu valodas, kur toņu izmaiņas var mainīt vārda nozīmi. Šī toņu sistēma ir īpaši nozīmīga, lai nodrošinātu sapratni runātāju starpā, jo līdzīgi vārdi ar dažādiem toņiem var iegūt pavisam atšķirīgas nozīmes.
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ 1,0 1,1 «Narrow Bantu» (angļu valodā). Etnologue. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2016. gada 6. aprīlī. Skatīts: 2016. gada 9. jūnijā.
Šis ar valodniecību saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|