Pāriet uz saturu

Boabdils

Vikipēdijas lapa
Abū Abdallāhs Muhameds XII
أبو عبد الله محمد الثاني عشر‎‎
Granadas emīrs
1482 — 1483
Kronēšana 1482. gada 5. jūlijā
Priekštecis Abulhasans Alī
Pēctecis Abulhasans Alī
Granadas emīrs
1487 — 1492. gada 2. janvāris
Priekštecis Muhameds XIII
Pēctecis emirāts beidzis pastāvēt
Dzimis Alhambra, Granadas Emirāts
(Karogs: Spānija Spānija)
Miris Fēsa (Karogs: Maroka Maroka)
Dzīvesbiedre Moraima
Bērni Ahmeds
Aiša
Jusefs
Dinastija Nasrīdu dinastija
Tēvs Abulhasans Alī
Māte Aiša el Horra
Reliģija islāms

Abū Abdallāhs Muhameds XII (arābu: أبو عبد الله محمد الثاني عشر‎‎, Abū ‘Abd Allāh Muḥammad al-thānī ‘ashar; dzimis ap 1460. gadu Alhambrā, Granadā, miris 1533. gadā Fēsā, Marokā), Eiropā saukts par Boabdilu, bija pēdējais Granadas emīrs, Nasrīdu dinastijas pārstāvis. 1492. gadā viņš bija spiests pamest Granadu un pēc tam arī Spāniju, izbeidzot vairākus gadsimtus ilgušo mauru valdīšanu tajā un kristiešu Rekonkistu. Granādas Emirāts kļuva par apvienotās Spānijas daļu.

Dzimis Granadas Emirāta valdnieku pilī Alhambrā, emīra Abulhasana Alī dēls.

1482. gadā gāza no troņa savu tēvu un pats ieņēma emīra vietu. Emirāts šai laikā karoja ar kristīgo spāņu Kastīlijas un Leonas karalisti, kas pārvaldīja lielāko Pireneju pussalas daļu. 1483. gadā spāņi emīru Boabdilu sagūstīja, un varu emirātā atguva viņa tēvs. Tikai 1485. gadā, jau pēc tēva nāves, Boabdils izkļuva no spāņu gūsta. 1487. gadā Boabdils atguva emīra tirulu, bet iekšējās cīņas par varu turpinājās. Tikmēr nozīmīgo pilsētu Malagu bija iekarojuši spāņi, 1489. gadā viņu rokās krita arī Almerija un 1491. gadā sākās galvaspilsētas Granadas aplenkums.

1492. gada 2. janvārī Boabdils padevās un nodeva varu pilsētā kristīgajiem spāņu valdniekiem Kastīlijas Izabellai un Aragonas Ferdinandam. Ar šo notikumu noslēdzās mauru valdīšana Pireneju pussalā un kristiešu Rekonkista, faktiski izveidojās vienota Spānijas valsts.

Pēc padzīšanas no Granadas Boabdils līdz 1494. gadam dzīvoja Spānijā, bet tad pārcēlās uz Fēsu Marokā. Emīra šķiršanās no valdnieku pils Alhambras attēlota literatūrā un mākslas darbos; leģenda vēsta, ka Boabdils, dodoties prom, apstājās tālākājā vietā, no kuras vēl varēja saskatīt Alhambras pili, lai pēdējo reizi aplūkotu savu valsti. Kalnu pāreja, kur tas notika, šodien saucas Suspiro del Moro, kas tulkojumā nozīmē "Maura nopūta".[1] Kritis kaujā, cīnoties Fēsas karaspēka vadībā pret Marokas imperatoru 1533. (pēc citiem avotiem 1527.) gadā.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]