CAPTCHA

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Viens no sākotnējiem CAPTCHA veidiem, kuru ģenerēja EZ-Gimpy programma, kuru izmantoja Yahoo!
Moderna CAPTCHA ar traucējumu fonu un teksta savērpšanu
CAPTCHA veids ar simbolu sapludināšanu

CAPTCHA (IPA: /ˈkæptʃə/) ir autentifikācijas tehnoloģija, kas paredzēta, lai noteiktu, vai datorsistēmas lietotājs ir cilvēks vai mašīna. Tajā lietotājam jāveic neliels tests, kurš tiek uzskatīts par neizpildāmu datoram, bet viegli veicamu cilvēkam. Ja tiek saņemta pozitīva atbilde, sistēma uzskata, ka lietotājs ir cilvēks. Dažkārt CAPTCHA dēvē par reverso Tjūringa testu, jo to vada mašīna un adresēta cilvēkam, pretstatā standarta Tjūringa testam, kuru vada cilvēks un adresē mašīnai. Plašāk lietotais CAPTCHA veids ir attēls, kurā attēlotie simboli ir jāievada lietotājam.

Tehnoloģiju 2000. gadā izstrādāja Kārnegija Melona universitātē. Akronīms "CAPTCHA" ir veidots no "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" ("pilnīgi automātisks publisks Tjūringa tests, lai atšķirtu datorus no cilvēkiem").

Sākotnēji CAPTCHA attēlos bija parasti burti un cipari. Drīz vien šī aizsardzība tika apieta, izmantojot teksta atpazīšanas programmas. Lai cīnītos pret nevēlamu piekļuvi, teksts attēlos tika sašķobīts, burti izvietoti ne uz vienas līnijas, u.c. Mūsdienās CAPTCHA tests daudzviet ir kļuvis tik sarežģīts, ka ne vienmēr to var atrisināt parasts cilvēks.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]