Pāriet uz saturu

Dārgmetāli

Vikipēdijas lapa

Dārgmetāli ir metāli, kas tiek augstu novērtēti to retuma, estētiskās pievilcības un rūpnieciskās pielietojamības dēļ. Parasti dārgmetāli ir izturīgi pret oksidēšanos un koroziju, kas padara tos ļoti piemērotus izmantošanai rotās, monētās, investīcijās un dažādās rūpnieciskās nozarēs.

Lielākā daļa no tiem ir arī ļoti plastiski, ļaujot tos viegli veidot un apstrādāt. Piemēram, zelts ir ļoti mīksts un viegli apstrādājams, kas ļauj to izmantot smalkās rotās un monētās. Sudrabs ir lielisks elektrības vadītājs, bet platīns un pallādijs tiek izmantoti, lai uzlabotu katalītiskās īpašības, kas ir svarīgi ķīmiskajos un rūpnieciskajos procesos.

Dārgmetālu, īpaši zelta un sudraba ieguve var radīt ievērojamu vides ietekmi, tostarp augsnes eroziju, ūdens piesārņojumu un bioloģiskās daudzveidības zudumu. Tā kā ieguves procesi izmanto ķīmiskās vielas, piemēram, cianīdu, tie var izraisīt smagas vides problēmas.

Galvenie dārgmetāli

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
  • Zelts (Au): zeltam ir izcila izturība pret oksidēšanos, tas ir plastisks un viegli apstrādājams. To galvenokārt izmanto rotaslietās, monētās, kā ieguldījumu līdzekli un dažādās rūpnieciskās nozarēs, piemēram, elektronikā, kā arī zobārstniecībā.
  • Sudrabs (Ag): sudrabs ir izcils elektrības vadītājs un tiek plaši izmantots rotaslietās, monētās, elektronikas komponentēs un fotogrāfijas industrijā. To parasti iegūst no rūdām, piemēram, argentīta (Ag₂S) vai galenīta (PbS), kurā sudrabs mēdz būt kā piemaisījums. Sudrabs bieži tiek iegūts no polimetālu rūdām kopā ar citiem metāliem, piemēram, varu, cinku un zeltu.
  • Platīns (Pt): platīns ir smags, izturīgs un ar augstu kušanas temperatūru, tādēļ to izmanto kā katalizatoru ķīmiskajos procesos, augstas kvalitātes rotaslietās un automobiļu izplūdes sistēmās.
  • Pallādijs (Pd): pallādijs ir līdzīgs platīnam un tiek izmantots kā katalizators automobiļu izplūdes sistēmās, kā arī elektronikas un ķīmiskajā rūpniecībā.
  • Rodijs (Rh): rodijs ir viens no vērtīgākajiem dārgmetāliem un tiek plaši izmantots kā katalizators ķīmiskajos procesos un pievienots citiem metāliem, lai uzlabotu to īpašības.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]