Dabiskais pieaugums
Izskats
Dabiskais pieaugums ir demogrāfisks rādītājs, kas atspoguļo iedzīvotāju skaita izmaiņas noteiktā teritorijā, neņemot vērā migrāciju. To aprēķina, ņemot vērā dzimušo un mirušo skaitu (Dabiskais pieaugums = dzimstība - mirstība).
Ja dzimušo skaits pārsniedz mirušo skaitu, dabiskā pieauguma rādītājs ir pozitīvs, kas nozīmē, ka iedzīvotāju skaits pieaug. Savukārt, ja mirušo skaits ir lielāks par dzimušo skaitu, dabiskā pieauguma rādītājs ir negatīvs, un tas norāda uz iedzīvotāju skaita samazināšanos.
Faktori, kas ietekmē dabisko pieaugumu
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Valstīs ar augstākiem dzīves standartiem dzimstība bieži ir zemāka, savukārt, valstīs ar zemākiem dzīves standartiem – augstāka.
- Labāka veselības aprūpe parasti nodrošina zemāku mirstību, īpaši zīdaiņu un bērnu vidū.
- Augstāks izglītības līmenis, īpaši sieviešu izglītībā, bieži saistīts ar zemāku dzimstību, jo ģimenes plānošana un karjeras veidošana kļūst par prioritāti.
- Tradīcijas un reliģiskās pārliecības ietekmē dzimstību – dažās kultūrās lielas ģimenes ir vērtība.
- Dažas valstis stimulē dzimstību, piedāvājot finansiālu atbalstu ģimenēm, piemēram, dzimstības pabalstus, bet citas valstis, īpaši ar augstu iedzīvotāju blīvumu, dažkārt veicina dzimstības samazināšanu.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Dabiskais pieaugums.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)