Debora Tanena

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Tanena (2013)

Debora Tanena (dzimusi 1945. gada 7. jūnijā) ir amerikāņu akadēmiķe un valodniecības profesore Džordžtaunas Universitātē Vašingtonā. Saņēmusi apbalvojumus par savu ieguldījumu Prinstonas Universitātē, darbojusies centrā, kas pētījis cilvēku uzvedības pamatprincipus un ietekmes. Par saviem pētījumiem lasījusi lekcijas daudzās pasaules valstīs, tāpat arī sarakstījusi grāmatas, dažādus rakstus un analīzes par dzimumu atšķirībām saziņā.

Izglītība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tanena absolvējusi Hanteras koledžas vidusskolu un ieguvusi bakalaura grādu koledžā, kas tagad ir daļa no Binghamptonas. Profesore ieguvusi arī grādu angļu literatūrā, kurā ieguvusi arī maģistra izglītību. Vēlāk turpinājusi studijas un ieguvusi arī maģistra un doktora grādu valodniecībā.

Pētījumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tanenas pētījums sākās tad, kad viņa savas disertācijas rakstīšanas laikā kopā ar draugiem izanalizēja cilvēku savstarpējo attiecību izpausmes. Šis pētījums par attiecībām bija saistīts ar atšķirīgiem dzimumiem gan mājās, gan darbā. Tanena strādāja pie "duālās kultūras" tradīcijas, kas apgalvo, ka vīriešu un sieviešu runas stili ir atšķirīgi, jo tie nāk no dažādām kultūrām. Katram dzimumam specifiskās sazināšanās īpatnības rodas jau bērnībā, kad augot, zēni un meitenes spēlējas savā starpā viendzimuma grupās. Tā rezultātā vīriešiem un sievietēm vēlāk dzīvē ir grūtības saziņā ar pretējo dzimumu. Tanena bija veikusi plašu pētījumu par šo tēmu, tomēr feministiski orientēti valodnieki viņai oponē.[nepieciešama atsauce]

Darbi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tanenas sarakstīto publikāciju un darbu apjoms ir liels. Viņa ir sarakstījusi un rediģējusi vairākas grāmatas arī par sarunvalodas stilu, atkārtošanu, dialoga skatus sarunvalodas diskursā, dzimumu un diskursa analīzes. Tanena kļuva plaši pazīstama ASV pēc grāmatas "Tu vienkārši nesaproti - Sievietes un vīrieši" publicēšanas. Tā tika publicēta 1990. gadā un 8 mēnešus atradās pirmajā vietā Ņujorkas bestselleru sarakstā, kā arī tulkota 30 valodās. Tanenas sarakstīto grāmatu saraksts ir garš – "Tas nav tas, ko es gribēju teikt", "Runājot ar saviem vecākiem", "Tu vienmēr būsi mammas favorīts" u.c.