Diskusija:Amerikas pamatiedzīvotāji

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Dienvidamerikas kultūrvēsturiskie apgabali[labot pirmkodu]

Angļu Vikipēdijā ir izdalīti [1] atsevišķi kultūrvēsturiski apgabali arī Dienvidamerikā, bet dotajā rakstā vispār ir tikai cilšu saraksti un par lielo vairumu šo apgabalu nav kārtīgi raksti uzrakstīti. Man nav arī iespējas pārbaudīt vai Dienvidamerikā tiešām ir tāds iedalījums (piemēram, tai pašā angļu Vikipēdijā ir raksts en:Mesoamerica, kur teikts, ka šo apgabalu izdala, taču minēti divi citi termini, viens no kuriem ir iekļauts arī viņu iedalījumā /bet otrs šķiet pārklājas ar Dienvidrietumiem/, kuri nesot iegājušies plašākā lietošanā). Kāds nezin ? ~~Xil * 21:27, 15 aprīlī, 2008 (UTC)

Nosaukums "Amerikas pamatiedzīvotāji"[labot pirmkodu]

Kāpēc šis nosaukums ir raksta pamatnosaukums? Sabiedrībā daudz populārāks ir apzīmējums "indiāņi" (atsauces nav). Tas tiek darīts ASV pieņemtā politkorektuma dēļ (kas galīgi neattiecas uz situāciju Latvijā) vai kāda cita iemesla dēļ? Starpviki saitēs pārsvarā figurē indiāņi. --Papuass 16:04, 18 augustā, 2008 (UTC)

Es pirms kāda laika nolēmu rakstu pārvietot, jo visas rakstā pieminētās etniskās grupas tomēr gluži nav indiāņi (piemēram, eskimosi un aleuti). Ir pāradresācija (likumsakarīgi - uzradās pārvietojot) un vārds indiāņi izcelts raksta sākumā. ~~Xil (saruna) 16:21, 18 augustā, 2008 (UTC)
Raksts Raksta nosaukums un pāradresācija uz to nav īsti korekti (ko mēs redzam arī starpviki angļu lapā), jo arī Dienvidamerikas pamatiedzīvotājus sauc par indiāņiem un termins "Amerikas pamatiedzīvotāji" parasti tiek saprasts kā abu Ameriku, nevis tikai Ziemeļamerikas indiāņi. Tas, ko es vēlos pateikt, ir, ka vai nu raksts steidzīgi jāpapildina arī ar informāciju par Dienvidamerikas indiāņiem, vai arī jāmaina raksta nosaukums uz Ziemeļamerikas pamatiedzīvotāji (tad nebūs jāmaina par tiem aleutiem un inuītiem) un jādzēš pāradresācija no Indiāņi.--Riharcc 18:43, 12 maijā, 2009 (UTC)
Ja maina tad mēs paliekam vispār bez indiāņiem. Un kā teikts pārējā diskusijā indiāņi ir indiāņi. Čisto latviski.--Varg 19:23, 12 maijā, 2009 (UTC)

Labāk paliekam bez indiāņiem, nekā mums ir nekorekta pāradresācija. Lūk, kā šis raksts izskatās angliski. Tikpat labi par eiropiešiem var saukt tikai skandināvus un ignorēt pārējos.--Riharcc 19:31, 12 maijā, 2009 (UTC)

Tad doma ir mainīt uz "Ziemeļamerikas indiāņi"?--Varg 19:50, 12 maijā, 2009 (UTC)
Es ieteiktu Ziemeļamerikas pamatiedzīvotāji, jo, kā jau minēts, eskimosus it kā nepieskaita pie indiāņiem, bet, ja rakstā to atsevišķi piezīmē, tad var arī uztaisīt pāradresāciju no Ziemeļamerikas indiāņi.--Riharcc 20:09, 12 maijā, 2009 (UTC)
Eskimosi ir tikai neliela daļa no visiem tiem. Nosaukums - mums kultūras ziņā tuvāki ir DE, PL. SV vikijas. Starp citu - pēc aktivitātes var minēt, ka lielākā daļa pašlaik tālrādē skatās šļāgerkabarē. --Varg 20:29, 12 maijā, 2009 (UTC)
Varg, Tu laikam nesaprati, ko es gribu pateikt - šim rakstam nav pareizās starpviki saites - tās visas ved uz Indiāņi, bet šis latviešu raksts ir par Ziemeļamerikas pamatiedzīvotājiem - tikai daļas indiāņu, tādēļ tas nevar saukties Indiāņi (šis latviešu ir kā šī un šī apvienojums latviski). Ja uztaisa rakstu pēc šī raksta starpviki paraugiem, tad, protams, rakstu jānosauc Indiāņi.--Riharcc 20:41, 12 maijā, 2009 (UTC)
Manuprāt, lai jau paliek tās starpwiki saites. Nemeklējam problēmas tur, kur tās nav --Treisijs 21:05, 12 maijā, 2009 (UTC)

Kā - nav problēmu? Saites neatbilst rakstam. --Riharcc 21:08, 12 maijā, 2009 (UTC)

Kā tad var iztulkot Indigenous peoples of the Americas?--Treisijs 21:32, 12 maijā, 2009 (UTC)
Latviski - indiāņi. Ja gribas kārtību, tad - ievadteikumu pārtaisīt, rakstu pārsaukt par "Indiāņi", beigās ielikt lielu virsrakstu "Dienvdamerikas indiāņi" (varbūt arī Centrāl-) un turpat veidni "Šī nodaļa vēl nav uzrakstīta".--Varg 21:42, 12 maijā, 2009 (UTC)

Joprojām vēl neviens nav sapratis, ko es gribu pateikt: 1) pārskatiet, kas ir rakstīts latviešu rakstā un kas - angļu - vai neredzat atšķirību? 2) mēģināšu paskaidrot savādāk: iedomāsimies, ka kāds uzrakstījis rakstu Eiropas pamatiedzīvotāji. Raksta saturs ir:

  • Zviedrijas pamatiedzīvotāji
  • Norvēģijas pamatiedzīvotāji
  • Dānijas pamatiedzīvotāji

Kā arī ir uzlikta pāradresācija no vārda Eiropieši un starpviki saitēs arī ir Eiropieši visās valodās (tikai tur tiešām ir par visām Eiropas daļām - arī Rietumeiropu, Dienvideiropu un Ausrumeiropu). Es piedāvāju rakstu pārdēvēt par Skandināvijas pamatiedzīvotāji (analoģija:Ziemeļamerikas pamatiedzīvotāji) un noņemt pāradresāciju no Eiropieši (indiāņi), kā arī izņemt starpviki saites uz pārējām valodām, jo tur tiešām ir raksts par visiem eiropiešiem, nevis tikai skandināviem. Treisijam - protams, ka Indigenous peoples of the Americas latviski ir Indiāņi, bet ŠĪ raksta saturs neatbilst šim nosaukumam, tādēļ nevar tā saukties. Vai tad tiešām taisu problēmu tur, kur tās nav?--Riharcc 06:52, 13 maijā, 2009 (UTC)

Domāju, ka vienkārši jāuzraksta drusku vairāk par tiem eskimosiem un aleutiem, kā arī Dienvidamerikas ciltīm, tad virsrakstu varētu atstāt, kā ir un to indiāņu pāradresāciju arī var atstāt (ja vien kāds negribēs rakstīt atsevišķu rakstu par indiāņiem vien, bet vispār tas būtu lieki). --ScAvenger 09:25, 13 maijā, 2009 (UTC)
Ne tik daudz par aleutiem es domāju, kā par Centrālamerikas un Dienvidamerikas indiāņiem, par kuriem nav ne vārda, bet ir TIKAI par divu valstu - ASV un KANĀDAS pamatiedzīvotājiem.--Riharcc 09:33, 13 maijā, 2009 (UTC)
Pieminēti jau ir un ne vienā vietā vien. --ScAvenger 10:09, 13 maijā, 2009 (UTC)

Jā, tiešām - atvainojos - ir dažas reizes pieminēti, bet salīdzinoši niecīgi, ja salīdzina ar angļu versiju.... virsrakstos arī ir runa tikai par Ziemeļameriku. Ļoti nopietni jāpapildina par Meksiku, Amazones, Andu un citiem reģioniem. --Riharcc 10:19, 13 maijā, 2009 (UTC)

Piedāvāju pārdēvēt par "Amerikas autohtoni"[labot pirmkodu]

Latviešu valodās Vikipēdijā ir raksts autohtons, bet "pamatiedzīvotāji" ir pāradresācija uz šo rakstu. Piedāvāju rakstu pārdēvēt no "Amerikas pamatiedzīvotāji" uz "Amerikas autohtoni". --Treisijs (diskusija) 2015. gada 24. decembris, plkst. 15.24 (EET)

Sk. Diskusija:Autohtons. --FRK (diskusija) 2015. gada 24. decembris, plkst. 16.24 (EET)
Apskatīju, un patiesībā šīs diskusijas dēļ arī ierosināju šo pārdēvēšanu. --Treisijs (diskusija) 2015. gada 24. decembris, plkst. 17.22 (EET)