Diskusija:Cūcene

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Latvijā valda uzskats, ka veselību apdraudošu vielu daudzums cūcenē ir nenozīmīgs senes.lv un man šķiet neapdomāti publicēt kā nopietnu tādu informāciju, ko par pilnu ņēmuši galvenokārt nespeciālisti. Vēl jo vairāk, tas pats Suorti savulaik neatrada skaidrus pierādījumus tam, ka nekatorīns vispār draud kādam ar vēzi... Testu rezultāti Starp citu, tas pats attiecas uz šausmu stāstiem par vēl vairākām sēņu sugām, tai skaitā šai vietnē par indīgajām apzīmētajām.--Egilus (diskusija) 2017. gada 31. augusts, plkst. 10.25 (EEST)

Labais stils vienmēr būs uzrakstīt iespējamos draudus nekā neuzrakstīt. Kāda jēga informāciju mīkstināt vai apslēpt, ja ir arī daudz citu ēdamo sēņu.
Vikipēdija diemžēl vienmēr balstījusies uz zinātni. Nevar rakstīt "daži uzskata tā", ja ir veikts metodoloģiski tīrs pētījums, un tad neņemt vērā to, jo "tautas medicīnas" tradīcijas vai valdošais viedoklis sabiedrībā ir savādāks. Vismaz angļu Vikipēdijā ir strikti noteikumi, kurus medicīnas avotus uzskatīt par autoritatīvākiem, kurus nē, bet, protams, mēs jau varam savus sataisīt. --GreenZeb (diskusija) — 2017. gada 31. augusts, plkst. 11.00 (EEST)
Labais stils ir sabalansēt versijas - ja kāds zinātnieks apgalvo, ka amerikāņi nav lidojuši uz Mēnesi (un tādu pētījumu ir daudz, lai tos apgāztu, vajag vai nu labi pārzināt tēmu, vai veselo saprātu), tad par to ir jāuzraksta, tāpēc manis rakstītais arī bija abas versijas pieminošs. Šis - nav. Te tiek ignorēts Latvijas mikologu, t.i. zinātnieku, viedoklis par labu kādam vienpatim, kuram pa 30 gadiem nav izdevies pārliecināt Austrumeiropas zinātniekus par sava atklājuma nozīmīgumu. Starp citu, es nepieminēju arī apstākli, ka cūcenes vārot, nekatorīns tajās lai arī nepazūd pavisam, bet krietni samazinās...
Latvijā, manuprāt, arī var ievest vienkāršu noteikumu - ko saka mūsu mikologi. Mūsu speciālisti sēņu saitos ja vispār piemin Suorti biedus (fungi.lv viņi nav izdarījuši pat to), tad ar augstprātību, caur kuru var pamanīt mājienu "viņam laikam pārstāja dot grantu uz cūcenēm". Pretējs viedoklis manāms tikai Dabas muzeja dāmai :) Kaitīgas vielas ir praktiski jebkurā pārtikas produktā, ja kādam tās vajadzēs - atradīs. Taču pagaidām zinātnieki nav vienisprātis un mūsu reģionā zinātnieki, nevis kaut kāda "tautas medicīna" šīs sēnes uzskata par lietojamām, kamēr nav pierādīts pretējais (pa 30 gadiem tā arī nav parādījušies nekādi pierādījumi, ka kaut viens būtu no tām saslimis ar vēzi) un būtu jocīgi vadīties no angļvalodīgās versijas pie vietējo avotu bagātības, it īpaši tādēļ, ka dažādu vielu daudzums vienas un tās pašas sugas sēnēs ievērojami atšķiras dažādos reģionos. Akurāt "tautas medicīna", t.i. dzeltenie portāli, vairāk pārstāsta šos biedus...
Starp citu, pirmā saite uz Suorti nestrādā, bet nosaukums vispār neliecina, ka tur būtu kāds apstiprinājums nekatorīna kaitīgumam - tikai stabilitātei. --Egilus (diskusija) 2017. gada 31. augusts, plkst. 11.37 (EEST)
Man šķiet, ka vispār man kā daudzmaz zinātājam laikam vajadzētu pašam sarakstīt kaudzi sēņu rakstu (ar septembra vidu man tam parādīsies laiks), jo smieklīgi, kad pat par tādu vispārzināmu sēni var izlasīt tikai "kādas šausmas, mēs visi mirsim". Pat jakutu valodā ir vairāk. Bet netaisos pūlēties, ja mūsu mērķis ir vākt klikšķus ar biedēšanu, nevis informācija.--Egilus (diskusija) 2017. gada 31. augusts, plkst. 12.35 (EEST)
Ļoti priecātos, ja papildinātu informāciju. Arī šai rakstā var ievietot veselu sadaļu par cūceņu (ne)kaitīgumu. It īpaši minot konkrētas vielas un iztirzājot tās, nevis atstājot vērtīgāko informāciju diskusiju lapai.
Mainīju iepriekšējo teikumu galvenokārt vispārinājumu dēļ: "dažās valstīs uzskata, bet VISĀ Austrumeiropā izmanto". Zinu cilvēkus Latvijā, kas šīs sēnes nelasa, jo uzskata par kaitīgām vai nevērtīgām. --GreenZeb (diskusija) — 2017. gada 31. augusts, plkst. 13.22 (EEST)
Es zinu ne mazumu cilvēku tai pašā Austrumeiropā, kas nelieto čigānenes, dižsardzenes utt., jo uzskata tās par kaitīgām vai nevērtīgām, bet tas nemaina faktu, ka visā Austrumeiropā viņas lieto un atzīst par derīgām, tāpat kā cūcenes. (Vēl pareizāk būtu - ZA Eiropā, jo DA Eiropā cūceņu tikpat kā nav, bet visu valodu versijas tādas detaļas ignorē.) Starp citu, visa tā manis minētā informācija par nekatorīnu ar saitēm ir atrodama krievu un angļu versijās, bet poļu Vīķe vispār ņirgājas par rietumniekiem, paskaidrojot, ka viņi to neēdot tikai asās garšas dēļ, neraugoties uz vēža pieminēšanu :)
OK, aiznākamajā nedēļā es sākšu skrīvēt garākus sēņu rakstus un taisīt jaunus, ja nekas nenotiks. Arhitektūras pieminekļi bez manis iztiks.-- Egilus