Diskusija:Deguns

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Domāju, ka būtu jādzēš arī raksti, kuros ir tikai tāda informācija, kura ir vispārzināma. --Tail 08:47, 7 februārī, 2006 (UTC)

Bezkaunis!! Nedomā tik daudz par dzēšanu, kamēr neesi darijis savu ieguldījumu, papildinot rakstu! Pūt Vējiņi 17:00, 7 februārī, 2006 (UTC)
Nepiekrītu dzēšanai. Tomēr tas ir pamats tālākai raksta attīstībai un var būt ļoti daudz rakstu, kur būs 90% vispārzināmas informācijas. --Jūzeris 21:51, 7 februārī, 2006 (UTC)

Iesnu dēļ viņam bija traucētas barības iegūšanas un saziņas funkcijas, tādēļ viņš nomira badā un vientulībā...[labot pirmkodu]

"Degunam ir elpošanas, ožas, barības iegūšanas un saziņas funkcijas."

Gribētu iebilst pret pēdējo divu funkciju pieminēšanu (jā, zinu, ka tā ir arī krievu (vismaz) rakstā).

"Ar ožas palīdzību daudzi dzīvnieki nodrošina sev barības iegūšanu." - tātad: deguns nodrošina ožu, oža nodrošina barības iegūšanu. Un, ja velkam paralēles, acis nodrošina redzi, ausis - dzirdi, vai tādēļ rakstos par šiem orgāniem būtu jāraksta, ka tieši ar redzes un dzirdes palīdzību kāds sev nodrošina barības iegūšanu?

Par saziņas funkciju. Kā tieši notiek saziņa ar deguna palīdzību? Iekopēju no raksta Saziņa (iekavās treknrakstā mani komentāri):

Saskarsmes līdzekļi:[labot pirmkodu]

 • Mutvārdu:
  • Valoda - kultūras sastāvdaļa
  • Runa - psihisks process, katram ir savs runas temps, ātrums u.c.
 • Neverbālie:
  • Vizuālie līdzekļi - žesti, acu kontakts, mīmika, pozas, distance u.c. ("nokar degunu", "ceļ degunu gaisā"?)
  • Akustiskie līdzekļi - intonācija, pauzes, klupuss u.c. (skaļi izšņauc degunu?)
  • Pieskaršanās līdzekļi - rokasspiediens, apkampšana u.c. {viens pret otru berzē degunus?)
  • Smaržu līdzeklis - apkārtējas vides smarža u.c. (ja nu vienīgi šis. "Fui, kā te ož" — bet vai tā ir saziņa?)

Ja nepārliecināsiet, ka man nav taisnība, abas šīs funkcijas pēc mēneša no raksta izņemšu. -- Zuiks (diskusija) 2018. gada 8. septembris, plkst. 19.57 (EEST)

Neesmu iedziļinājies tēmā, bet man ir aizdomas, ka vajag divus rakstus, tas ir, viens raksts ir par degunu vispārīgi (pašreizējais raksts) un otrs ir par cilvēka degunu (cilvēka deguns (Q2673594)). Dzīvnieku pasaulē manuprāt deguns (vai tomēr oža) tiek izmantota saziņai (man prātā šaujas uzreiz suņu ostīšanās). --Treisijs (diskusija) 2018. gada 9. septembris, plkst. 10.22 (EEST)
Jā, saziņai tiek izmantota oža. Un arī pie barības iegūšanas būtiska ir oža. Cenšos uzsvērt un atdalīt, ka oža un deguns nav viens un tas pats. Deguns nodrošina ožas funkciju, bet tā savukārt — saziņas funkciju. Oža, nevis deguns. Ja raksts sauktos "Oža", tad pieminēt šīs funkcijas būtu pareizi. — Par diviem rakstiem piekrītu. Citādi tie teikumi par purnu ir drusciņ smieklīgi. :) -- Zuiks (diskusija) 2018. gada 9. septembris, plkst. 10.49 (EEST)